Předmět: Odborná latinská terminologie

» Seznam fakult » FZV » HUM
Název předmětu Odborná latinská terminologie
Kód předmětu HUM/PRP02
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Harvánek Kamil, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Syntaktická struktura odborných termínů; deklinace I.-V., substantiva, adjektiva; slovní zásoba latinská i řecká; předložky, číslovky; přehled slovesného systému; latinské a řecké prefixy a sufixy; latinská slova složená; řecká slova složená.Tvoření diagnóz, seznámení s recepturními frázemi a základy farmaceutické terminologie.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický a seznamuje studenty se základy latinsko-řecké terminologie, jejíž znalost je nezbytná pro profesionála v porodní asistenci. Vyučovací předmět poskytuje znalosti latinské gramatiky a terminologie, klade důraz na získání jasného odborného zdravotnického jazykového projevu. Zvládnutí základní slovní zásoby je důležité pro ostatní preklinické a klinické obory, které vyžadují přesnost slovního vyjádření při popisu anatomické struktury a hodnocení patologického stavu.
Studenti budou schopni porozumět latinským termínům, se kterými se setkají v odborné praxi. Znalostí latinské terminologie získají základ pro terminologii užívanou v jiných jazycích.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Didaktický test

Aktivní účast na seminářích, úspěšné absolvování průběžných testů a úspěšné vykonání kolokvia.
Doporučená literatura
  • Kábrt, Jan. (2015). Lexicon medicum. Praha: Galén.
  • Marečková, E., Reichová, H. (2017). Úvod do lékařské terminologie: základy latiny s přihlédnutím k řečtině. Brno: Masarykova univerzita.
  • Plašilová, Jiřina. (2022). Základy latinské lékařské terminologie. Praha: Karolinum.
  • Svobodová, Dana. (2010). Terminologiae medicae vestibulum: úvod do řecko-latinské lékařské terminologie. Praha: Karolinum.
  • Švanda, L., Pořízková, K., Artimová, J., Dávidová, E. (2016). Terminologia graeco-latina medica pro bakalářské obory Lékařské fakulty MU. Brno.
  • Švanda, L., Pořízková, K., Artimová, J., Dávidová, E. (2016). Terminologia graeco-latina medica pro studijní obor porodní asistentka. Brno.
  • Vokurka, Martin. (2015). Praktický slovník medicíny. Praha: Maxdorf.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Porodní asistence (2020) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní