Předmět: Psychoterapie, psychoterapeutické směry

» Seznam fakult » FZV » HUM
Název předmětu Psychoterapie, psychoterapeutické směry
Kód předmětu HUM/PRK33
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vévodová Šárka, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Nácvik psychoterapeutického rozhovoru s klientem - zdravým, nemocným, hendikepovaným, umírajícím. Racionální psychoterapie, sugestivní a hypnotická psychoterapie, empatická a abreaktivní psychoterapie, tréninková, psychoanylytická, interpersonální, elektická, integrativní, syntetická a u hlavních duševních poruch. Základní psychoterapeutické směry: psychoanalýza S. Freuda, individuální psychologie A. Adlera, analytická psychologie G. Junga. Dynamická psychoterapie - Horneyová, Fromm, Alexandr, Leary. Rogersovská psychoterapie - Rogers. Komunikační psychoterapie. Transakční analýza - E. Berne. Antropologická psychoterapie. Existenciální psychologie - E. Frankl. Humanistická psychologie - A.Maslow. Behaviorální terapie. Kognitivní terapie.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace
Výstupy z učení
Předmět je součástí komplexu předmětů z psychologie. Seznamuje studenty se základními směry součastné psychoterapie.Podává přehled o metodách psychoterapie a jejich užití v praxi. Je koncipován jako teoreticko - praktický celek pro porodní asistentky. Učí studenty správnému postupu při psychoterapeutickém rozhovoru s klientem, který podle individuální situace potřebuje psychoterapeutickou pomoc a podporu sestry. Zaměření na využití psychoterapie v gynekologii a porodnictví.
Student se seznámí s metodami psychoterapie. Pochopí, že cílem psychoterapie je odstranění chorobných příznaků u duševních poruch. Bude vědět, že cílem psychoterapie je reedukace, resocializace, reorganizace, integrace pacientovy osobnosti. Své poznatky bude umět používat ve své klinické praxi. Bude umět využívat poznatky u žen v gynekologii a porodnictví (např. psychoterapeutické kurzy v těhotenství). Studentbude znát jednotlivé psychoterapeutické směry, jejich hlavní představitele a jejich aplikaci.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Absolvování seminářů a praktických cvičení.
Doporučená literatura
  • Bouček, J. (2002). Psychoterapie. Olomouc: VUP.
  • Bremsová, K. (2018). Dětská psychoterapie a poradenství - Komplexní průvodce. Triton.
  • Kratochvíl, S. (2007). Základy psychoterapie. Praha: Portál.
  • VYMĚTAL, J. (1997). Obecná psychoterapie. Praha : Psychoanal. nakl.
  • Vymětal, J. (2007). Speciální psychoterapie. Praha: Grada Publishing.
  • Zeig, J.K. (2005). Umění psychoterapie. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Porodní asistence (2020) Kategorie: Zdravotnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní