Předmět: Experimentální kineziologie I

» Seznam fakult » FZV » FYT
Název předmětu Experimentální kineziologie I
Kód předmětu FYT/AFA01
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kolářová Barbora, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vyšetření pohybu v obecném kontextu. Vybrané standardizované kvalitativní i kvantitativní klinická vyšetření. Představení přístrojových objektivizačních metod k hodnocení pohybu. Úvod do přístrojových vyšetřovacích metod. Kritéria designu experimentu v kineziologii. Dynamické přístrojové vyšetřovací metody k hodnocení posturální stability s možnými terapeutickými aplikacemi v návaznosti na poznatky z biomechaniky a neurofyziologie. Základní odborná terminologie. Bližší specifikace systémů dynamické počítačové posturografie. Dynamické přístrojové metody k hodnocení chůze a možnosti jejich terapeutického využití. Odborná terminologie. Základní poznatky o řízení chůze. Fyziologický průběh krokového cyklu a příklady hodnocení deviací chůze. Povrchová elektromyografie (pEMG). Základní principy elektrofyziologie svalové kontrakce. Parametry hodnotitelné pEMG, možnosti zpracování signálu a klinické interpretace výsledků. Další nástroje experimentální kineziologie pro hodnocení pohybu a možnosti terapie. Konkrétní příklady vyšetření prostřednictvím počítačových rehabilitačních technologií (pEMG, posturografie, robotické ortézy, chodící pásy). Konkrétní příklady terapie prostřednictvím počítačových rehabilitačních technologií (pEMG, posturografie, robotické ortézy, chodící pásy). Celkový rozsah předmětu je 25 hodin, z toho 21 kontaktních hodin a 4 nekontaktních.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty teoreticky i prakticky se současnými počítačovými technologiemi, které se využívají k objektivnímu hodnocení pohybu a jeho poruch ve fyzioterapii.
Student bude znát současné přístrojové metody, které se využívají ke kvantitativní objektivizaci pohybu a poruch pohybového systému a metodiku vyhodnocování naměřených dat a jejich následné interpretace.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Seminární práce

Test
Doporučená literatura
  • & Kolářová, B. (2014). Počítačové a robotické technologie v klinické rehabilitaci: možnosti vyšetření a terapie. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Enoka, R. M. (2002). Neuromechanics of human movement. Champaign:Human Kinetics.
  • Kolářová, B. Přístrojové vyšetřovací metody k hodnocení pohybu v klinické praxi. Olomouc.
  • Krobot, A., Kolářová, B. (2011). Povrchová polyelektromyografie v klinické rehabilitaci. VUP Olomouc.
  • Latash, M. L. (2008). Neurophysiological basis of movement. Champaign: Human Kinetics.
  • Richards, J., Rome, K., & Selbie, S. (2008). Biomechanics in clinic and research: an interactive teaching and learning course. Edinburgh: Churchill Livingstone.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Aplikovaná fyzioterapie (2019) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní