Předmět: Jezdectví

» Seznam fakult » FTK » KRL
Název předmětu Jezdectví
Kód předmětu KRL/JEZDE
Organizační forma výuky Kurz
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kratochvíl Jiří, RNDr.
  • Rozsypal Rudolf, Mgr.
Obsah předmětu
1. Seznámení s historií a filozofií jezdecké turistiky. 2. Základní péče o koně, výstroj a výzbroj pro jízdu na koni, bezpečnostní standardy. 3. Zdraví a nemoci koní, krmivo, základní plemena. 4. Základy jízdy v kroku (správný jezdecký posed, jízda přímo, změna směru, zastavení apod.). 5. Základy jízdy v klusu (pracovní, lehký klus střední). 6. Vyjížďka do terénu.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 32 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 8 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu realizovaného formou kurzovní výuky je navázat spolupráci mezi člověkem a koněm. Student je konfrontován s řadou výzvových situací, které s sebou přináší základní jezdecký výcvik a každodenní pravidelná péče o koně.
Po absolvování předmětu student: -ovládá základní prvky jízdy na koni; -je schopen samostatně pracovat v prostředí stáje a jízdárny; -ovládá základní péči o koně a využívá specifické pomůcky pro úklid stáje; -orientuje se v odborné terminologii; -respektuje a dodržuje bezpečnost práce; -využívá bezpečnostní pomůcky a eliminuje zdravotní rizika.
Předpoklady
Předmět je realizován formou kurzovní výuky. Předmět je specializační pro Aktivní formy cestovního ruchu s tím, že se jedná o specifickou dovednost využívající interakci člověka a koně. Limitní jsou pozitivní vztah ke zvířatům a určité osobnostní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Didaktický test, Systematické pozorování studenta

Předpokladem absolvování je aktivní účast při všech aktivitách na kurzu, odpovídající úroveň zvládnutí jízdy na koni a péče o koně, test teoretických znalostí.
Doporučená literatura
  • Green, L. (2002). Abeceda jezdectví. Praha: Euromedia Group - Ikar.
  • Hartley Edwards, E., & Kholová, H. (1993). Velká kniha o koních. Bratislava: Gemini.
  • Higgins, G., & Martin, S. (2012). Horse anatomy for performance: [A practical guide to training, riding and horse care]. Newton Abbot: D&C.
  • Higgins, G., & Martin, S. (2009). Koně a jejich pohyb: unikátní vizuální průvodce biomechanikou koňského těla. Praha: Metafora.
  • Paalman, A. (2006). Skokové ježdění: výcvik koně a jezdce pro skokový sport, parkurové ježdění, stavba parkuru. Praha: Brázda.
  • Přikrylová, J., & Husáková, T. (1995). Koně: velká kniha o chovu a výcviku koní. Praha: Cesty.
  • Raynor, M. (2006). The horse anatomy workbook: A learning aid for students based on Peter Goody's classic work, Horse Anatomy. London: J.A. Allen.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr