Základní pojmy a legislativa vztahující se k daňové evidenci podnikatele. Daňové přiznání. 1. Předmět daňové evidence (základní pojmy DE, rozdíly mezi systémem podvojného účtování a vedení daňové evidence, přehled základních pojmů vztahujících se k daňové evidenci.) 2. Daňová evidence a její vymezení v zákoně o daních z příjmů. (typy příjmů fyzické osoby, vymezení pojmů plátce a poplatník. Pohled zákona o daních z příjmů na výdaje s vlivem na základ daně a výdaje neuznatelné jako daňový výdaj. Kapitálové příjmy v daňové evidenci. Odečitatelné položky, položky snižující základ daně, slevy na dani). 3. Daňová evidence a DPH (vymezení pojmů vztahujících se k dani z přidané hodnoty - problematika místa plnění, data uskutečnění zdanitelného plnění, povinnosti plátce daně z přidané hodnoty, princip daně z přidané hodnoty v rámci jejího koloběhu b´v národním hospodářství). 4. Daňová evidence a zákon o silniční dani (vymezení základních pojmů vztahujících se k dani silniční, možnosti evidence motorového vozidla v rámci DE a povinnosti podnikatele v této souvislosti. Problematika cestovních náhrad, knihy jízd, použití paušálu na auto v rámci DE a používání auta, které není zařazeno v obchodním majetku). 5. Daňová evidence a daňový řád, zákon o omezení plateb v hotovosti. (Povinnosti podnikatele, který není účetní jednotkou, lhůty, sankce, a další povinnosti vyplývající z jednotlivých zákonů, které tvoří rámec daňové evidence) 6. Evidence závazků a pohledávek (Průběžná evidence závazků a pohledávek v průběhu kalendářního roku, inventura pohledávek a závazků ke konci roku, rozdíly v evidenci pohledávek a závazků při přechodu na paušální uplatnění výdajů procentem z příjmů z hlediska jejich vlivu na základ daně). 7. Evidence drobného majetku, zásob a materiálu (metody evidence zásob, inventární karty, inventarizace v průběhu a na konci roku, pojmy manko a přebytek a způsob jejich zúčtování v daňové evidenci s ohledem na jejich vliv na základ daně). 8. Evidence dlouhodobého majetku (oceňování majetku v daňové evidenci,princip uplatňování nákladů prostřednictvím daňových odpisů, prolematika účetních odpisů, rovnoměrné a zrychlené odpisování - způsob výpočtu, rozdíly mezi pojmy oprava a technické zhodnocení a způsob odpisování technického zhodnocení). 9. Evidence časového rozlišení (problematika leasingu v daňové evidenci) 10.Mzda a její výpočet (povinnosti zaměstnavatele vzhledem k ostatním institucím, výpočet mzdy, rozdíly mezi dohodou o provedení práce, dohodou o pracovní činnosti a pracovním poměrem na plný úvazek, prohlášení poplatníka, slevy na dani a pojistné na sociální a zdravotní pojištění). 11. Uzavření daňové evidence, inventury, dílčí základy daně, výpočet daně 12. Přiznání k silniční dani, Přiznání k dani z přidané hodnoty, Přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
|
-
Vyhláška č. 379/2011 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2012.
-
Vyhláška č. 429/2011 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad.
-
Zákon č. 235/2004 Sb.:Zákon o dani z přidané hodnoty .
-
Zákon č. 245/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti.
-
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, část sedmá, Náhrada výdajů poskytovaných zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce.
-
Zákon č. 280/2009 Sb. daňový řád.
-
Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád .
-
Zákon č. 586/1992 Sb. Zákon o daních z příjmů .
-
Zákon č.16/1993 Sb., o dani silniční.
-
Bartková, L. (2009). Daňová evidence. Olomouc: UP v Olomouci.
-
Bartková, L. (2006). Ekonomika a legislativa podnikání. Olomouc: UP v Olomouci.
-
Hnátek M., Zámek D. Daňové a nedaňové náklady 2012. Praha.
-
Křemen B. 100 legálních daňových triků 2012. Praha.
|