Předmět: Biomedicinské aspekty rekreace

» Seznam fakult » FTK » KPK
Název předmětu Biomedicinské aspekty rekreace
Kód předmětu KPK/BIAR
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sigmund Martin, PhDr. Dr. Ph.D.
  • Neuls Filip, Mgr. Ph.D.
  • Botek Michal, doc. PhDr. Ph.D.
  • Jakubec Aleš, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
A) obecný základ - energetický metabolismus - anaerobní metabolismus - aerobní metabolismus - fyziologie svalstva - fyziologie dýchání - fyziologie kardiovaskulárního systému - endokrinní systém - nervový systém - fyziologie vylučování - fyziologie trávení a vstřebávání - metabolismus kostní tkáně - termoregulace B) reakce a adaptace na pohybovou zátěž a zatěžování - reakce a adaptace dýchacího, kardiovaskulárního a svalového systému - adaptace na silový typ zatěžování - adaptace na rychlostní typ zatěžování - adaptace na vytrvalostní typ zatěžování - aerobní a anaerobní práh - reakce transportního systému na dynamickou zátěž stupňovanou do maxima - reakce transportního systému na dynamickou zátěž střední intenzity (pod ANP) a na zátěž statickou - vliv environmentálních faktorů (tepla, chladu, hypoxie, hyperbarie) na odezvu organismu - únava a zotavení C) biomedicínské aspekty pohybové aktivity, testování a diagnostika tělesné zdatnosti - pohybová aktivita jako prevence hromadných neinfekčních onemocnění - monitoring pohybové aktivity - práce s monitory srdeční frekvence - aplikace variability srdeční frekvence při hodnocení odezvy organismu na stres - biomedicínské hledisko pohybové aktivity mládeže - zdravotní doporučení k pohybové aktivitě - specifika pohybové aktivity seniorů - specifika pohybové aktivity žen - specifika pohybové aktivity dětí - laboratorní a terénní testovaní, jednoduché funkční zkoušky

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 46 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je upevnit a zejména prohloubit poznatky získané při studiu obecné fyziologie a fyziologie zátěže v bakalářském studiu. Tyto poznatky jsou následně aplikované do praxe ve smyslu hodnocení odezvy organismu na odlišné stresové podněty jednorázového i opakovaného charakteru i na oblast preskripce pohybové aktivity pro zdraví.
Student po absolvování předmětu: 1) umí popsat neuro-humorální řízení odpovědi organismu na tělesnou zátěž, 2) zná detailně reakce a adaptace jednotlivých tělesných systému na tělesnou zátěž, 3) umí popsat metabolismus v klidu i při zátěži, 4) zná fyziologické aspekty pobytu ve vysokohorském prostředí a při potápění, 5) umí popsat význam pohybové aktivity v prevenci onemocnění pramenících v hypokinezi, 5) zná zásady preskripce pohybové aktivity
Předpoklady
Předpokladem k absolvování předmětu jsou znalosti anatomie a fyziologie obecné i fyziologie zátěže z bakalářského studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Rozhovor

Aktivní účast na přednáškách. Udělení zápočtu podléhá splnění kritérií parciálních zápočtových testů. Předmět je ukončen ústní zkouškou.
Doporučená literatura
  • ? Botek, M., Neuls, F., Klimešová, I., & Vyhnánek, J. (2017). Fyziologie pro tělovýchovné obory (vybrané kapitoly, část I.). Olomouc: Univerzita Palackého.
  • ? Botek, M., Neuls, F., Klimešová, I., & Vyhnánek, J. (2017). Fyziologie pro tělovýchovné obory (vybrané kapitoly, část I.). Olomouc: Univerzita Palackého.
  • ? Máček, M., Radvanský, J. et al. (2011). Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity. Praha: Galén.
  • ? Máček, M., Radvanský, J. et al. (2011). Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity. Praha: Galén.
  • Ganong, W. F. (2005). Přehled lékařské fyziologie. Praha: Galén.
  • Ganong, W. F. (2005). Přehled lékařské fyziologie. Praha: Galén.
  • Rokyta, R. et al. (2000). Fyziologie pro bakalářská studia v medicíně, přírodovědných a tělovýchovných oborech.. Praha: ISV.
  • Rokyta, R. et al. (2000). Fyziologie pro bakalářská studia v medicíně, přírodovědných a tělovýchovných oborech.. Praha: ISV.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Tělesná výchova a sport - Rekreologie (2019) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Aplikované pohybové aktivity - poradenství ve speciální pedagogice (2020) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní