Předmět: Plicní rehabiliace

» Seznam fakult » FTK » KFA
Název předmětu Plicní rehabiliace
Kód předmětu KFA/PREH
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Raisová Kateřina, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Plicní rehabilitace - specifika, složky, předpis lege artis. Onemocnění spojená s obstrukčním typem ventilační poruchy - možnosti komplexní léčby včetně plicní rehabilitace. Onemocnění spojená s restrikčním typem ventilační poruchy - možnosti komplexní léčby včetně plicní rehabilitace. Akutní a chronické respirační selhávání - možnosti komplexní léčby včetně plicní rehabilitace. Plicní rehabilitace u onemocnění COVID-19. Specifika léčby poruch dýchání u dětských pacientů - možnosti komplexní léčby včetně plicní rehabilitace. Specifika léčby po operačních zákrocích v oblasti hrudního koše včetně transplantace plic - možnosti komplexní léčby včetně plicní rehabilitace. Plicní rehabilitace u poruch dýchání na podkladě onemocnění pohybové soustavy, neurologických a revmatologických onemocnění.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
Výstupy z učení
Student získá podrobné informace o onemocnění dýchacího systému a o poruchách dýchání na podkladě různé etiologie (např. neurologické poruchy, poruchy pohybového systému, revmatologická onemocnění) a seznámí se s komplexní plicní rehabilitací u takto nemocných. Znalosti a dovednosti, které student získá během studia, bude moci aplikovat ve své klinické praxi (zejména kineziologie a kinezioterapie zaměřená na poruchy dýchání).
Student využívá získané znalosti z plicní rehabilitace v rámci klinické praxe, student je schopen aplikovat dané metody a postupy při komplexní léčbě nemocných s poruchami dýchání.
Předpoklady
Předpokladem ke studiu tohoto předmětu je dostatečná znalost kineziologie a fyziologie dýchání, patofyziologie dýchání, fyziologie zátěže, znalosti z pneumologie, vnitřního lékařství, neurologie, ortopedie, chirurgie a traumatologie.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor

100% účast na seminářích, praktické ověření využití technik a metod plicní rehabilitace u konkrétních diagnóz a stavů - např. chronická obstrukční plicní nemoc, bronchiální astma, bronchiektázie, cystická fibróza, intersticiální plicní procesy, pneumonie, ARDS, pooperační stavy po operačních zákrocích na hrudníku, spinální svalová atrofie, dystrofie, cévní mozková příhoda, roztroušená skleróza mozkomíšní, transversální míšní léze, morbus Parkinson, morbus Bechtěrev, skoliózy, fraktury hrudní páteře a žeber, myopatie.
Doporučená literatura
  • Donner, C., Ambrosino, N., & Goldstein, R. S. (2020). Pulmonary rehabilitation. Boca Raton.
  • Kolek V. a kol. (2019). Doporučené postupy v pneumologii. PRAHA.
  • Kolek, V. a kol. (2005). Pneumologie pro magistry a bakaláře. Olomouc.
  • Kolek, V. Kašák, V., & Vašáková, M. (2017). Pneumologie. PRAHA.
  • Neumannová, K., Kolek, V., Zatloukal, J., & Klimešová, I. (2018). ). Asthma bronchiale a chronická obstrukční plicní nemoc ? možnosti komplexní léčby z pohledu fyzioterapeuta.. PRAHA.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Aplikovaná fyzioterapie (2020) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní