Předmět: Základy požární ochrany a prevence mimořádných událostí

» Seznam fakult » FTK » KAT
Název předmětu Základy požární ochrany a prevence mimořádných událostí
Kód předmětu KAT/ZPO
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Matouch Petr, PhDr. Ing. Ph.D.
  • Otřísal Pavel, prof. Ing. Ph.D., MBA
  • Zapletalová Alice, Ing.
Obsah předmětu
Požární technika a základní technické prostředky: - základní rozdělení požární techniky, praktická ukázka, - vybrané technické prostředky (MŘP, přetlaková ventilace), - ochranné prostředky hasiče (zásahový oděv, dýchací technika, praktické použití - polygon). Operační a informační střediska HZS a jejich úloha v rámci IZS a KŘ: - organizace OPIS, - úloha OPIS v rámci IZS a KŘ, - prohlídka pracoviště OPIS. Připravenost území obce a kraje na řešení krizových situací: - pracoviště pro činnost krizového štábu určené obce, - krizový plán kraje - praktická ukázka dokumentů, - ukrytí obyvatelstva - úkryty, prohlídka STOU, přirozené ochranné účinky staveb, - prostředky individuální ochrany - masky, vaky, improvizované prostředky .- Požární prevence: - požární bezpečnost staveb - základní principy, požárně bezpečnostní řešení stavby, - požárně bezpečnostní zařízení - EPS, SHZ, - požární ochrana při provozování činnosti - organizace, dokumentace, přestupky na úseku PO, Požáry a jejich hašení - prakticky: - ukázka rozvoje, fáze požáru, pásma požáru, dynamika požáru s ohledem na prostory, - hasební látky, rozdělení, popis účinku hašení, nebezpečí při použití nevhodné hasební látky, - použití jednoduchých hasebních prostředků pro hašení požáru (RHP, rouška apod..). Spojení a komunikace při řešení mimořádných událostí - prakticky: - organizace radiové sítě v požární ochraně a IZS, - prostředky pro spojení digitální a analogové rádiové síti, - praktické vedení radioprovozu v rádiové síti. Zásahy při povodních - prakticky: - protipovodňová ochrana, - prostředky protipovodňové ochrany, Nouzové přežití a humanitární pomoc: - materiál humanitární pomoci ve skladech HZS kraje, - kontejner pro nouzové přežití, - evakuační středisko, organizace činností, - evakuační zavazadlo, obsah. Technické havárie a jejich likvidace: - organizace místa zásahu, označování NL, - ochranné prostředky pro zásahy na NL, - dekontaminace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická), Laborování
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 5 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 9 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty formou praktického kurzu se základní činností v případě vzniku mimořádné události, základními prostředky a taktikou záchranářů. Předmět se bude zabývat tématy: požár a jeho rozvoj, chování osob v případě požáru, požáry hořlavých kapalin a olejů, druhy a použití PHP, činnost při dopravní nehodě, technické prostředky PO, zásady zásahu na NL, materiál humanitární pomoci, prostředky improvizované ochrany, průmyslové škodliviny, ochranné prostředky obyvatelstva, dekontaminace obyvatelstva, evakuace, povodňová opatření, používání komunikačních prostředků.
Student je schopen po absolvování předmětu popsat: - základní požární techniku a věcné prostředky používané u jednotek požární ochrany, - základní úkoly Operačního a informačního střediska HZS a jeho úlohu v IZS a krizovém řízení, - základní plánovací dokumentaci a její praktické využití v podmínkách kraje a obce, - základní přístupy k zajištění požární prevence, - základní prostředky pro zajištění nouzového přežití, - základní dynamiku požáru a princip hašení požárů, použití jednoduchých hasebních prostředků, - zásady komunikace spojovými prostředky, - zásady při provádění záchranných prací při povodni, - zásady při provádění záchranných prací při havárii s únikem nebezpečné látky, - zásady při provádění záchranných prací při dopravních nehodách havárii s únikem nebezpečné látky.
Předpoklady
Znalost základních fyzikálních a chemických pochodů v rozsahu absolvovaných odborných předmětů. Znalost základních legislativních předpisů v rozsahu absolvovaných předmětů. Schopnost vyhodnocovat a komparovat informace o praktické aplikaci s teoretickými základy.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

- prostudovat zadanou literaturu k přípravě na praktickou výuku - 100% účast na výuce - zpracovat seminární práci
Doporučená literatura
  • Bebčák, P. (1998). Požární bezpečnostní zařízení. Ostrava: SPBI, VŠB-TUO.
  • Dvořáček, P., & Lošák, J. (2001). Technické prostředky PO. Ostrava: SPBI.
  • Kvarčák, M. (1991). Požární taktika II. Ostrava: VŠB.
  • Kvarčák, M. (1997). Požární taktika I. Ostrava: VŠB - TU.
  • Monoši, M., Slezák., J. & Tomek, M. (2000). Požiarna ochrana I. Žilina: ŽU.
  • Orlíková, K. et al. (2002). Hasiva klasická a moderní. Ostrava: SPBI.
  • Šenovský, M., & Adamec, V. (2003). Management záchraných prací II. Operační střediska. Ostrava: SPBI.
  • Šenovský, M. et al. (2003). Vybrané kapitoly z požární ochrany I. - III.. Ostrava: SPBI, VŠB-TUO.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Ochrana obyvatelstva (2016) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní