Vyučující
|
-
Štěpánek Břetislav, Ing. Ph.D.
-
Otřísal Pavel, prof. Ing. Ph.D., MBA
|
Obsah předmětu
|
01. Úvod do předmětu, základní pojmy a poznatky manažerského rozhodování 02. Rozhodovací procesy a jejich struktura 03. Identifikace, analýza a formulace rozhodovacích problémů 04. Výběr kritérií, tvorba variant a stanovení jejich důsledků 05. Hodnocení variant rozhodování 06. Základní pojmy rozhodování za rizika 07. Nástroje stanovení dopadů rizikových variant 08. Pravidla rozhodování za rizika a nejistoty 09. Rozhodovací stromy jako nástroj optimalizace 10. Tvorba portfolia rizikových variant 11. Participativní rozhodování 12. Volba stylu rozhodování 13. Získávání informací
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce (statická, dynamická)
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 5 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 5 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 14 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je naučit studenty využívat rozhodovací postupy a metody pro svoji budoucí manažerskou praxi a pracovat s riziky a omezovat jejich dopad. Náplň předmětu bude zaměřena na poskytnutí nezbytné znalosti o obsahu, funkci a uplatňovaných nástrojích manažerského rozhodování v organizacích za podmínek jistoty, rizika a nejistoty, a to zejména z praktického úhlu pohledu, důraz bude kladen na racionální a efektivní postupy a metody. Po absolvování předmětu student prokáže schopnost analyzovat rozhodovací situaci, bude umět určit efektivní styl rozhodování, bude umět aplikovat rozhodovací postupy a metody, dokáže navrhnout řešení rozhodovacích problémů a kriticky je vyhodnotit z multikriteriálního pohledu, dovede používat nástroje rizikového rozhodování, bude mít kompetence k řešení manažerských rozhodovacích problémů a efektivnímu rozhodování.
- student po absolvování předmětu umí popsat racionální postup identifikace a analýzy rozhodovacích problémů; - umí popsat metody a nástroje kauzální analýzy a vícekriteriálního hodnocení variant; - orientuje se v základních teoretických principech rozhodování za rizika a nejistoty; - je schopen navrhnout vhodné postupy a metody řešení rozhodovacího problému na základě dostupných informací; - umí aplikovat metody analýzy rozhodovacích problémů a dospět ke kvalitní formulaci těchto problémů; - umí použít metody vícekriteriálního hodnocení pro racionalizaci procesu hodnocení a výběru rozhodnutí.
|
Předpoklady
|
Doporučuje se absolvování předmětů bakalářského studia, zejména předmětů zabývajících se problematikou managementu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Seminární práce
K absolvování předmětu je potřeba aktivita při semináři a zpracování seminární práce v zadaném termínu, bude-li její zpracování požadováno. Volitelně může být jako podmínka zápočtu zadán úkol skupinové práce spočívající v řešení rozhodovacího problému. Zápočet bude realizován formou testu v systému MOODLE. Při dosažení požadovaného počtu správných odpovědí (80 %) bude test vyhodnocen jako úspěšný a podle výše dosažených bodů bude přidělena známka, která bude odpovídat známce u zkoušky. Při dosažení hodnocení pod hranici 80 % bude absolvována ústní zkouška po předchozí domluvě s vyučujícím.
|
Doporučená literatura
|
-
Časopis Moderní řízení.
-
Fotr, J., Hrůzová, H., & Dědina, J. (2003). Manažerské rozhodování. Praha: Ekopress.
-
Jirásek, J. (2004). Souboj mozků v řízení. Praha: Alfa Publishing.
-
Robson, M. (1995). Skupinové řešení problémů. Praha: Victoria Publishing.
-
Šuleř, O. (2003). Manažerské techniky III. Olomouc: Rubico.
-
Šuleř, O. (1997). Manažerské techniky II. Rubico: Olomouc.
-
Šuleř, O. (1995). Manažerské techniky. Olomouc: Rubico.
|