Předmět: Diagnostika sportovní výkonnosti

» Seznam fakult » FTK » KAS
Název předmětu Diagnostika sportovní výkonnosti
Kód předmětu KAS/DS2
Organizační forma výuky Přednáška + Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hůlka Karel, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Řešené oblasti: - Problematika vyhodnocení zatížení hráčů v utkání ve vybrané sportovní hře - Problematika vyhodnocení zatížení hráčů v tréninku ve vybrané sportovní hře - Problematika vyhodnocení zatížení sportovců v cyklických a acyklických sportech - Problematika ověření validity motorických testů ve vybrané sportovní hře - Problematika ověření validity motorických testů v cyklických a acyklických sportech - Problematika ověření reliability, senzitivity a využitelnosti motorických testů ve vybrané sportovní hře - Problematika ověření reliability, senzitivity a využitelnosti motorických testů v cyklických a acyklických sportech - Problematika diagnostiky únavy pro sportovním výkonu ve vybraném sportu - Problematika diagnostiky techniky v cyklických a acyklických sportech - Strategie diagnostiky v ročním tréninkovém cyklu u dorosteneckých a dospělých kategorií ve vybraném sportu Upravit název tématu

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Laborování
  • Účast na výuce - 13 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 18 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 18 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 18 hodin za semestr
Výstupy z učení
Záměrem předmětu je aplikovat vědomosti i praktické dovednosti v oblasti diagnostických metod zabývajících se analýzou a vyhodnocováním sportovního výkonu v různých sportovních odvětvích a disciplínách. Základním úkolem studentů bude uplatnit znalosti z předmětu "Diagnostika ve sportu 1" v praxi, zvolit si oblast výzkumu, vytvořit výzkumný projekt (diagnostický záměr, technika) řešící jeden z níže uvedených problémů, následně provést měření (získat potřebná data) a v rámci diskuse k prezentaci výsledků interpretovat výsledky měření.
Po absolvování předmětu je u studenta vytvořen základ vědomostí i praktických dovedností pro užití jednotlivých prvků diagnostického subsystému při řízení tréninkového procesu v základní a specializované etapě sportovní přípravy.
Předpoklady
SPLNĚNÝ PŘEDMĚT KAS/DISV1. Poznatky z předmětu Anatomie, Fyziologie zátěžové, sportovní biomechaniky.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta, Seminární práce

Část teoretická Charakteristika sportovního výkonu Vymezení pojmu diagnostika Motodiagnostika-diagnostika kondičních předpokladů sportovců Teorie měření Teorie číselných škál Teorie testů Vlastnosti motorických testů Problematika validity ve sportovních hrách Diagnostika motorických schopností Diagnostika pohybových dovedností sportovce Kvalitativní metody diagnostiky techniky sportovců Kvantitativní metody diagnostiky techniky sportovců Zátěžová diagnostika Laboratorní funkční zátěžové testy Terénní funkční zátěžová vyšetření Diagnostika zatížení sportovce Diagnostika vnitřního zatížení během tréninku, utkání nebo turnaje Diagnostika vnějšího zatížení během tréninku, utkání nebo turnaje Diagnostika velikosti únavy a kvality regenerace po tréninku, utkání nebo soutěži Metabolická únava a zotavení Neuromuskulární únava a zotavení Mentální únava a zotavení Variabilita srdeční frekvence jako ukazatel míry zotavení Část praktická Charakteristika sportovního výkonu ve vybraném sportu Monitorování zatížení během tréninkové jednotky ve vybraném sportu (donést s sebou na zkoušku) Strategie diagnostiky během ročního tréninkového cyklu ve vybraném sportu (donést s sebou na zkoušku)
Doporučená literatura
  • Belej, M., & Junger, J. (2006). Motorické testy koordinačných schopností. Prešov: Prešovská univerzita, Fakuta športu.
  • Boyle, M. (2004). Functional training for sports. Champaign, IL: Human Kinetics.
  • Dvořák, R. (2007). Základy kinezioterapie. Olomouc: Univerzita Palackého.
  • Kohoutek, M. (2000). Testování motorických schopností. Manuál pro učitele tělesné výchovy na základních školách. Praha.
  • Langer, F. (2006). Diagnostika sportovní výkonnosti. Sborník z konferece trenérů Olympiské solidarity. Nymbur: Český olympijský výbor.
  • Měkota, K., & Blahuš, P. (1983). Motorické testy v tělesné výchově. Praha: SPN.
  • Měkota, K., & Novosad, J. (2005). Motorické schopnosti. Olomouc: Univerzita Palackého.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Tělesná výchova a sport pro vzdělávání se specializacemi (2019a) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Tělesná výchova a sport pro vzdělávání se specializacemi (2019) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní