Předmět: Peněžní toky a finanční rozhodování v podnikové sféře

» Seznam fakult » FIF » PCH
Název předmětu Peněžní toky a finanční rozhodování v podnikové sféře
Kód předmětu PCH/PTFN
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kročil Ondřej, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Podstata, principy a cíle finančního řízení v podniku 2. Finanční rozhodování v podniku a finanční trhy 3. Proces rozhodování 4. Vnitropodnikové řízení a plánování 5. Sledování a plánování peněžních toků v podniku s podporou rozvahy a výsledovky 6. Faktor času v kapitálovém plánování a investičním rozhodování 7. Pojetí peněžních toků při plánování investic, vliv inflace a rizika 8. Finanční rozhodování při rozdělování hosp. výsledku a při oceňování podniku 9. Podstata vědeckotechnického pokroku, jeho důsledky na růst efektivnosti, na substituční procesy a peněžní toky Tento předmět vznikl díky projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0138 Modularizace manažerského a psychologického vzdělávání na Univerzitě Palackého v Olomouci cestou inovace a propojení ekonomických a psychologických studijních programů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
  • Příprava na zkoušku - 12 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 15 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 24 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 24 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz je orientován na vysvětlení a pochopení podstaty nejdůležitějších finančních procesů v podnikové sféře. Analyzuje základní okruhy témat, o nichž se v praktickém finančním řízení rozhoduje a sleduje hlavní proudy peněžních toků, tedy odkud, kam a proč putují podnikové peníze. Kurz obsahově integruje využití znalostí a poznatků z teorie i praxe financí, bankovnictví, účetnictví, managementu i psychologie a prezentuje je na konkrétních příkladech úspěšného podniku. Problematice psychologického pohledu na rozhodovací procesy v ekonomii je věnován 1 seminář. Dvě témata jsou také věnována vysoce aktuálnímu tématu ekonomické podstaty vědy, výzkumu, inovací a jejich důsledkům v podnikové ekonomice a také v makroekonomice. Kurz také obsahuje 2 přednášky ekonomických ředitelů z významných podniků regionu.Závěr kurzu diskutuje roli financí v koncepčním vládním dokumentu o podmínkách růstu mezinárodní konkurenceschopnosti ČR do r. 2020. Kurz připraví studenty na praktické postupy finančního managementu v podniku. Předmět je součástí manažerského vzdělávání v rámci modulu "MBA".
Absolvent kurzu: - porozumí struktuře a popíše členění finančních procesů v podniku - zorientuje se v typech a fázích finančního rozhodování v podnikatelské sféře - dovede zohlednit vliv faktoru času a rizika při rozhodování o investicích a o tržní ceně aktiv - pochopí a definuje způsoby tvorby a směry užití peněžních prostředků podniku - porozumí podstatě majetkově finanční stability a zásadám tvorby optimální finanční struktury - popíše rozdíly mezi provozním peněžním tokem a peněžními toky při plánování investic a dlouhodobém financování - získá informace o vlivu vědeckotechnického pokroku a lidské tvořivosti na finanční procesy a efektivnost - osvojí si proces sestavení provozního peněžního toku (cash flow) a platební kalendáře podniku - zorientuje se ve vývojových tendencích soudobého světového finančního systému a v jeho vlivu na krizové a stagnační projevy v ekonomice - pochopí aktivní roli financí v "Programu růstu konkurenceschopnosti ČR do r. 2020" - koncepčním dokumentu vlády pro modernizaci české společnosti.
Předpoklady
Základní znalost předmětu "Podniková ekonomika. Je doporučeno předchozí absolvování kurzů FI1,2.Kurz obsahově navazuje a rozvíjí znalosti z finančního řízení podniku, z bankovnictví, účetnictví a základů psychologie rozhodování.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Systematické pozorování studenta, Seminární práce

Práce dle pokynů vyučujících, plnění zadaných úkolů, prezentace na zadaná témata, 75% účast. Schopnost číst základní účetní výkazy (rozvaha, výkaz zisků a ztrát, cash flow) s pochopením jejich vypovídací schopnosti o míře majetkové a finanční stability a o námětech vedoucích k rozhodnutím o vytváření optimální finanční struktury podniku. Pochopení vlivu faktoru času a rizika při rozhodování o investicích a při stanovení tržní ceny aktiv.Kurz je ukončen kolokviem. Podmínkou úspěšné atestace jsou zejména kvalitní znalosti, prokázané při rozpravě, aktivita během výuky a odpovídající účast.
Doporučená literatura
  • Brealey,R.A., Myers,S.C. Teorie a praxe firemních financí, East Publishing 1999.
  • Cihelková,E. a kol. (2009). Světová ekonomika. Obecné trendy rozvoje.. Praha.
  • Kislingerová,E. Manažerské finance, C.H.Beck Praha 2004.
  • Kislingerová,E. Podnik v časech krize, Grada Publishing Praha 2010.
  • Kovanicová,D. Jak porozumět mezinárodním,evropským,českým účetním standar-.
  • Roubini,N.,Mihm,S. (2011). Krizová ekonomie. Budoucnost finančnictví v kostce. Praha.
  • Úřad vlády ČR, NERV ČR. Rámec strategie konkurenceschopnosti, (ed) M.Mejstřík.
  • Valach,J. (1999). Finanční řízení podniku. Praha.
  • Valach,J. Investiční rozhodování a dlouhodobé financování, Ekopress Praha 2010.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr