Předmět: Řízení lidského kapitálu v interkulturním prostředí

» Seznam fakult » FIF » PCH
Název předmětu Řízení lidského kapitálu v interkulturním prostředí
Kód předmětu PCH/LKIN
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubátová Jaroslava, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1.Znalosti, lidský kapitál a.Jejich význam v současné globalizované ekonomice 2.Rozdíly mezi národními kulturami na základě Hofstedeho kulturních dimenzí 3.Vliv kulturních rozdílů v mezinárodních firmách na a.Obchod b.Proces podnikání c.Řízení 4.Význam klíčových mezikulturních faktorů na práci znalostních pracovníků 5.Kultura vztahů pod vlivem organizační kultury a.Normy b.Standardy c.Systémy a hodnoty d.Vliv změny vlastníků na vztahy v organizaci 6.Hierarchie a postavení jednotlivce a.Skupinové zájmy a zájmy jednotlivců 7.Případové studie z interkulturního/multikulturního prostředí, analýzy, diskuse Tento předmět je inovován o zařazení nejnovějších poznatků z oblasti řízení lidského kapitálu v interkulturním prostředí. Tyto poznatky jsou čerpány z aktuálních studií zveřejňovaných uznávanými firmami jako McKinsey, PWc, Gartner apod. Dále jsou důsledně inovovány případové studie, jejichž rozbory tvoří významnou součást edukačního procesu. Inovace předmětu vznikla v rámci projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0138 "Modularizace manažerského a psychologického vzdělávání na Univerzitě Palackého v Olomouci cestou inovace a propojení ekonomických a psychologických studijních programů".

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Příprava na zápočet - 28 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 26 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 18 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 28 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je připravit studenty jako budoucí znalostní pracovníky, na spolupráci v interkulturních/multikulturních týmech. Interkulturní manažer je zodpovědný za to, že komunikace mezi spolupracovníky, klienty a dalšími subjekty je jednoznačná, nezatížená vlivem jednotlivých kultur a v důsledku toho vznikajících nedorozumění. Proto manažer musí mít určité vlastnosti a schopnosti, zejména: interkulturní povědomí, pružnost, schopnost využívat různosti kultur a trpělivost. Podobné schopnosti musí mít i člen týmu. Kurz tedy připraví studenty jak na roli člena týmu, tak na roli vedoucího interkulturního/multikulturního týmu. Předmět je součástí manažerského vzdělávání v rámci modulu "MBA".
Odborné znalosti: Uplatňuje znalost faktu, že klíčovým zdrojem rozvoje společnosti jsou znalosti, resp. lidský kapitál. Popisuje odlišnosti evropské, americké a asijské firemní kultury Spolupracuje a komunikuje v interkulturních/multikulturních týmech Odborné dovednosti: Zohledňuje kulturní rozdíly mezi představiteli rozdílných geografických oblastí při pracovních i osobních jednáních s představiteli různých kultur, resp. v mezinárodních pracovních skupinách Obecné způsobilosti: Disponuje vyšším stupněm kulturní/interkulturní inteligence díky řešení a případových studií a týmovým diskusím o nich
Předpoklady
Je doporučeno absolvování kurzů KAE/LZ1 a KAE LZ2

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

Účast ve výce. V úvodu kurzu budou studentům zadány semestrální práce na téma: Kulturní specifika dané země (bude specifikováno pro každého studenta), jejich odraz v činnosti mezinárodních týmů a doporučené způsoby reflexe. Kurz je ukončen kolokviem. Jeho udělení je podmíněno aktivní participací ve výuce a odevzdáním seminární práce v termínu, který bude stanoven na první výuce. Práci lze přepracovat nejvýše jedenkrát. Výuka je vedena prostřednictvím Edisu, kde budou uvedeny podrobné požadavky na absolvování kurzu.
Doporučená literatura
  • http://www.kwintessential.co.uk/index.php.
  • Armstrong, M., Stephens, T. Management and leadership. Kogan Page 2005.
  • HOFSTEDE, G. Kultury a organizace. Software lidské mysli. Praha: FF UK, 1999..
  • Lane, DiStefano, Maznevski. International Management Behaviour. Blackwell 2000.
  • Parhizgar, K.D. Multicultural Behavior and Global Business Environments. Int. Business Press 2002.
  • Schneider, S et JL Barsoux. Managing across borders. Pearson 1999.
  • Trompenaars, F. Riding the waves of culture. The Economist books 1998.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr