Vyučující
|
-
Křížová Kateřina, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Přednáška seznamuje studenty mj. s odbornou literaturou a nejdůležitějšími nástroji nederlandistiky a podává celkový přehled o současném stavu oboru. Na základě prostudované literatury a příkladů z nizozemštiny je podán výklad základních pojmů lingvistické terminologie a nastíněn obsah jednotlivých lingvistických disciplín. 1. Rozšíření nizozemského jazyka ve světě, nederlandistika jako obor, Nizozemská jazyková unie. 2. Funkce jazyka, jazykový vývoj. Jazykověda a jazykovědné disciplíny, vývoj lingvistiky v předvědeckém období, typy písma. 3. Vývoj lingvistiky v 19. stol., genetická klasifikace jazyků, nizozemština v rámci indoevropských a germánských jazyků. 4. Vývoj lingvistiky v 1. pol. 20. stol., typologická klasifikace jazyků, typologické rysy nizozemštiny. 5. Vývoj lingvistiky v 2. pol. 20. stol., generativní gramatika. 6. Periodizace dějin nizozemského jazyka, kodifikace spisovného jazyka, kodifikační příručky. Jazykovědné časopisy a další zdroje informací. 7. Úvod do morfologie nizozemského jazyka (vymezení základních pojmů, slovotvorba, flexe, slovní druhy). 8. Úvod do syntaxe nizozemského jazyka (vymezení základní pojmů, větné členy, slovosled). 9. Úvod do lexikologie a lexikografie (základní pojmy, metody zkoumání slovní zásoby a její popis, zpracování slovní zásoby ve slovnících). 10. Nizozemský jazyk v kontaktu s jinými jazyky. Korpusová lingvistika a korpusy nizozemského jazyka. 11. Dialekty nizozemského jazyka. Variety současného nizozemského jazyka z hlediska sociolingvistiky. 12. Pragmatické aspekty komunikace, pragmalingvistika. Psycholingvistika a neurolingvistika. 13. Rekapitulace.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky studia jazyka. Přednáška seznamuje studenty mj. s odbornou literaturou a nejdůležitějšími nástroji nederlandistiky a podává celkový přehled o současném stavu oboru. Na základě prostudované literatury a příkladů z nizozemštiny je podán výklad základních pojmů lingvistické terminologie a nastíněn obsah jednotlivých lingvistických disciplín. Studenti budou stručně obeznámeni s jazykovým vývojem, s genetickou a typologickou klasifikací jazyků (se zvláštním zřetelem k nizozemštině) a rovněž s vývojem lingvistiky a jejími metodami.
Student se orientuje v základní lingvistické terminologii a odborné literatuře oboru nederlandistika. Je obeznámen s vývojem lingvistiky coby vědní disciplíny, rozlišuje mezi jednotlivými lingvistickými disciplínami a dokáže stručně klasifikovat nizozemský jazyk z hlediska genetického a typologického.
|
Předpoklady
|
U studentů se nepředpokládá znalost nizozemštiny, výuka probíhá v češtině.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Didaktický test
Prezentace na zvolené téma, domácí příprava, průběžné testy, zápočtový test.
|
Doporučená literatura
|
-
(2012). Gramatika současné nizozemštiny. Brno: Lingea.
-
Taalunieversum.
-
Čermák, F. & Hrnčířová, Z. (2005). Nizozemsko-český slovník. Voznice:Leda.
-
Černý, J. (2005). Malé dějiny lingvistiky. Praha: Portál.
-
Černý, J. (1998). Úvod do studia jazyka. . Olomouc: Rubiko.
-
Křížová, K. a kol. (2017). Capita Selecta z nizozemské lingvistiky. Olomouc.
-
Vandeputte, O. a Krijtová, O. (1993). Nizozemština. Jazyk dvaceti miliónů Nizozemců a Vlámů. . Rekkem: Ons Erfdeel .
|