Předmět: Usuzování a argumentace

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Usuzování a argumentace
Kód předmětu KZU/UAAM
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
1. Proč mluvit/psát správně? 2. Pojmy argumentace, argument. Konzistence textu. 3. Argumentační struktura textu I. Pojem sylogismu. Univerzální a jedinečné výroky. 4. Argumentační struktura textu II. Základní pojmy výrokové a predikátové logiky. 5. Argumentační struktura textu III. Způsoby explanace. 6. Kompetence: jazyková, sémantická, sociální kompetence. Adresát textu. 7. Stylistická výstavba textu. Způsoby vnitrotextového a mimotextového odkazování. 8. Argumentační linie v dialogickém textu. Obecné zásady vedení dialogu a debaty. 9. Nejčastější prohřešky. 10. Úmyslné prohřešky proti úzu (ironie, zesměšnění, humor...).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kursu je seznámit studenty se zásadami správného usuzování, naučit je odhalovat slabá místa v argumentační linii textu a umět se jich vyvarovat. Z toho důvodu stojí kurz obsahově na pomezí několika disciplín - zejména logiky, stylistiky a rétoriky, částečně také teorie textu a psychologie. Za text jsou přitom považovány jak projevy písemné, tak mluvené. Vedle textů monologických je nemalá pozornost věnována i dialogům, v nichž má sledování a korigování argumentační struktury významná specifika. Vybrané problematické okruhy z výše zmíněných věd budou aplikovány přímo na ukázky konkrétních textů, které studenti budou analyzovat a hodnotit. Témata jsou volena tak, aby co možná nejvíce podnítila diskusi, v níž si studenti budou moci zároveň vyzkoušet umění debatovat a argumentovat v praxi.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Esej

- pravidelná aktivní účast v semináři - příprava na semináře (znalost zadaných textů) - úspěšné absolvování zápočtového testu Požadavky ke kolokviu: - esej na dohodnuté téma (5 normostran) a její obhajoba
Doporučená literatura
  • Foster, W. T. Argumentation and Debating. The Riverside Press, Cambridge, Massachusetts, USA, 1932.
  • Hoffmannová, J. Sémantické a pragmatické aspekty koherence textu. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr