Předmět: Teorie Kultury

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Teorie Kultury
Kód předmětu KZU/TKM
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Kysučan Lubor, doc. PhDr. Ph.D.
  • Havlíček Jakub, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Struktura kursu: 1. Co je to kultura a teorie kultury? Kultura jako normativní, symbolický a kognitivní systém. Kulturologie, antropologie a kulturní historie jako základní vědní disciplíny studia kultury. Metody studia kultury. 2. Základní pojmy - kultura a civilizace, identita, subkultura, kulturní vzorce, kulturní hodnoty, kulturní relativismus. Globální, národní, regionální a místní kultura. 3. Základní pojetí kultury. Teorie kultury - evolucionistické, difuzionistické, konfiguracionistické, funkcionalistické, strukturalistické. 4. Základní milníky v dějinách kulturálních studií - osobnosti, školy a směry. Johann Gottfried Herder, Edward Burnett Tylor, Alvin Leslie White, Arnold Toynbee, Pitrim Alexandrovič Sorokin, Claude-Levi Strauss, Zygmunt Baumann, Anthony Giddens, frankfurtská škola, pražská kulturologická škola. 5. Kultura v dějinách a její pojetí - antika, středověk, novověk. Kolonialismus a jeho důsledky. Proces kulturní změny - transformace, inovace. Kultury v kontaktu - integrace, internacionalizace, kulturní synkretismus, kulturní šok. Neolitická revoluce, "doba osová", helénismus a renesance jako modelové příklady kulturní změny v historii. Základní klasifikace světových kultur. 6. Kultura a příroda. Ekologizující teorie kultury. Evolucionismus, biokulturologie. Kultura a geografie. Geografický determinismus. 7. Kultura, myšlení a jazyk. Jazyk jako nositel i projev kultury. Kultura a psychologie. Psychologické teorie kultury. Osobnost a kultura. 8. Kultura a národ. Etnografické teorie kultury. Etnicita, etnopsychologie. 9. Kultura a komunikace, média jako zprostředkovatel a spolutvůrce kultury. Sdílení a šíření informací v historii a dnes. Rétorika v dějinách. Komunikační revoluce a jejich dopad na kulturu - písmo, knihtisk, nová média, internet a sociální sítě. 10. Kultura a umění. Umění jako forma kulturní reprezentace. Masová kultura, elitní kultura, kulturní globalizace, popkultura. Aplikovaná kulturologie - kulturní politika a její aktéři, kulturní management, ochrana kulturního dědictví a kulturních památek. 11. Kultura, politika, moc. Kulturní boj v historii a dnes. 12. Kosmopolitní kultura. Multikulturalismus a jeho krize. Emancipace minorit. Střety kultur a migrace, kulturní globalizace. Otázky postmodernismu. Základní (povinná) literatura: Barker, Ch. Slovník kulturálních studií. Praha: Portál, 2006. Horáková, H. Kultura jako všelék? Kritika soudobých přístupů. Praha: SLON, 202. Kroeber, A. L. - Kluckhon, C. Kritický nástin systémů a definic kultury. Ostravská univerzita, 1969. Soukup, V. Přehled antropologických teorií kultury. Praha: Portál, 2004.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem kursu je seznámení se současnými i historickými teoriemi kultury, pojetím kultury, metodami jejího studia a základními vědními obory, které se kulturou zabývají. Studenti se seznámí se základní terminologií, vývojem světových kultur v historickém kontextu, vztahem kultury a národa, jazyka, náboženství a procesem kulturní změny. Zvláštní pozornost bude věnována problematice multikulturalismu, kulturní globalizace a střetům kultur v současném světě. Cílem kursu je osvojení schopnosti identifikovat, popsat a analyzovat kulturní aspekty společenského života, zejména jeho hodnotové, normativní a institucionální základy, se zřetelem k úloze komunikace a médií v současné kultuře.
SStudenti získají přehled o základních konceptech kultury Studenti si osvojí soubor klíčových termínů a analytických postupů používaných pro analýzu kultury Studenti umí analyzovat kulturní fenomény pomocí teoretického aparátu
Předpoklady
schopnost práce s odborným textem

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Zápočet - vypracování seminární práce v rozsahu min. 5 stran (např. referát o knize z bibliografie vztahující se k tématu/analýza zvoleného a předem dohodnutého problému z teorie kultury) Zkouška - písemný test + ústní pohovor (základní orientace v teorii, metodologii a terminologii oboru a odborné literatuře, samostatné uvažování o problematice na základě přednášek a studia publikací uvedených v bibliografii v oddílu základní literatura) Doporučená literatura: Armstrongová, K. Velká transformace. Praha: Academia, 2012. Assmann, J. Kultura a paměť: Písmo, vzpomínka a politická identita rozvinutých kulturách starověku. Praha: Prostor, 2001. Árnasson, J. P. - Šubrt, J. Kultury, civilizace, světový systém. Praha: Karolinum, 2010. Budil, I. T. Mýtus, jazyk a kulturní antropologie. Praha: Triton, 2003. Burke, P. Kulturní historie. Praha: Dokořán, 2011. Chaichian, M. Empires and Walls: Globalization, Migration, and Colonial Control. Leiden: Brill, 2014. Childe, Gordon V. What Happened in History. London: Pelican, 1960. Diamond, J. Osudy lidských společností. Praha: Columbus, 2000. Edwards, T. Kulturální teorie. Klasické a současné přístupy. Praha: Portál, 2010. Fic, V. M. Nové uspořádání světa. Brno: Vutium, 1999. Frazer, J. G. Zlatá ratolest. Praha: Mladá fronta, 1994. Freud, S. O člověku a kultuře. Praha: Odeon, 1990. Girard, R. O původu kultury. Brno: Centrum demokracie a kultury, 2008. Huntington, S. P. Střet civilizací. Boj kultur a proměna světového řádu. Praha: Rybka Publishers, 2001. Kaplan, R. Přicházející anarchie. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2003. Komárek, S. Příroda a kultura. Praha: Academia, 2008. Preissová-Krejčí, A. Multikulturalismus - ztracené paradigma? Olomouc: Univerzita Palackého, 2014. Krejčí, J. Postižitelné proudy dějin. Praha: SLON, 2002. Krejčí, J. Lidský úděl a jeho proměnlivá tvář - Duchovní základy civilizační plurality. Praha: Karolinum, 1996. Lévi-Strauss, C. Smutné tropy. Brno: Rybka Publishers, 2011. Malinowski, B. Vědecká teorie kultury. Brno: Krajské kulturní středisko, 1968. Salman, H. Evropa v novém světle. Evropská kultura jako střed mezi Východem a Západem. Praha: Éós, 1995. Sartori, G. Pluralismus, multikulturalismus a přistěhovalci. Praha: Dokořán, 2005. Šmajs, J. Ohrožená kultura. Brno: Host - Masarykova univerzita, 2011. Toynbee, A. Hellenism - The History of Civilization. London: Oxford University Press, 1966. Toynbee, A. Lidstvo a Matka země. Praha: Práh, 2001. Toynbee, A. Studium dějin. Praha: Práh, 1995.
Doporučená literatura
  • ELIADE, M. Posvátné a profánní. Praha: Česká křesťanská akademie, 1994.
  • FRAZER, J.G. Zlatá ratolest. Plzeň: Aleš Čeněk, 2007.
  • HUBÍK, S. Postmoderní kultura. Olomouc: M.U.K.L., 1995.
  • KROEBER, A.L., KLUCKHOHN, C. Kritický nástin systémů a definic kultury. Brno: KKS, 1969.
  • LÉVI-STRAUSS, C. Mýtus význam. Bratislava: 1993.
  • MALINOWSKI, B. Vědecká teorie kultury. Brno: KKS, 1968.
  • McLUHAN, M. Člověk, média a elektronická kultura. Brno: JOTA, 2000.
  • MURPHY, R.F. Úvod do kulturní a sociální antropologie. Praha: SLON, 1998.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr