Předmět: Praktikum psané tvorby

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Praktikum psané tvorby
Kód předmětu KZU/PTM
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mencl Alexander, Mgr.
Obsah předmětu
1. Základní kompoziční principy psaní zpráv. Převedení teoretických poznatků do praxe. 2. Zpráva v základní podobě. Čelo zprávy. Srovnání konkrétních příkladů z tištěných periodik, vytvoření vlastního otevření zprávy na základě zadání. 3. Informační zdroje. Rešerše. Jak a kde informace hledat, jak je vyhodnotit a využít v konkrétním textu. 4. Práce s agenturním zpravodajstvím. Praktická úprava agenturní zprávy do podoby novinové zprávy. 5. Tvorba krátké zprávy na základě konkrétně zadaných informací. Jak napsat zprávu pro rubriku ?Krátce?. 6. Jak připravit anketu. Praktický test. 7. Informace z tiskové konference, jejich zpracování do podoby komplexní zprávy. 8. Práce s tiskovým oznámením úřadu či instituce. Jak z něj vytvořit zprávu. Jak využít ?zprávu? z radničních novin a dál s ní pracovat. 9. Rozhovor jako stěžejní metoda práce i jako žánr. Zpravodajské vs. publicistické interview. Zpracování jednotlivých typů interview podle zadání. 10. Jak psát story. Praktický test. 11. Poznámka, glosa, komentář. Psaní názorových textů na zadané téma. 12. Praktické prověření dovedností studentů ? psaní zpravodajských a publicistických textů v konkrétním časovém limitu ? ?redakční uzávěrka?. 13. Průběžná veřejná prezentace jednotlivých zpracovávaných textů a diskuse nad nimi.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Výuka se soutřeďuje na procvičování jednotlivých zpravodajských a publicistických žánrů a je realizována formou simulovaných i skutečných žurnalistických událostí. Cílem seminářů je dosáhnout pohotovosti a schopnosti zpracovat informace pro základní potřeby redakcí.
Student získá kompetence dané osnovou kurzu.
Předpoklady
Absolvování kursu Základy žurnalistických profesí.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Požadované znalosti a dovednosti: - V praxi tvořit zpravodajské a publicistické texty . Zápočet: - aktivní tvůrčí práce v semináři dle požadavků vyučujícího - odevzdání tří vlastních zpravodajských a tří publicistických textů publikovaných v některém z tuzemských tištěných periodik - účast v semináři (min. 75%) Kolokvium: obhajoba vypracovaných úkolů.
Doporučená literatura
  • Bartošek, J.: Žurnalistika. Olomouc 1997; Příručka pro novináře střední a východní Evropy, Praha 1992; Dolanská, M.: Jak se stát Hemingwayem, Praha 1994..
  • BARTOŠEK, J. Zpravodajství a publicistika. Olomouc : UP, 2001.
  • BURNS, L. S. Žurnalistika. Praktická příručka pro novináře. Praha: Portál. 2004.
  • OSVALDOVÁ, B. A KOL. Praktická encyklopedie žurnalistiky. Praha : Libri, 2002.
  • OSVALDOVÁ, B. A KOL. Zpravodajství v médiích. Praha : Karolinum, 2001.
  • TUŠER, A. Ako sa robia noviny. Bratislava: SOFA, 1999.
  • WILSON, J. Understanding Journalism. London : Routledge, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr