Předmět: Praktikum mluvené tvorby

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Praktikum mluvené tvorby
Kód předmětu KZU/PMB
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mencl Alexander, Mgr.
Obsah předmětu
1. Stručný přehled technických prostředků používaných k záznamu zvuku v rozhlase a televizi (mgf. minidisk, PC), úskalí s nimi spojená 2. Příprava čtených (mluvených) zpráv, krátké zprávy - skupinová prezentace 3. Rozhlasové zpravodajství, příprava a sestavení relací - skupinová prezentace 4. Příprava rozhlasového zpravodajského rozhovoru , výběr tématu - dialogická forma prezentace 5. Rozhlasová publicistika, koncepce pořadu, pásmo, beseda, diskuse atp. 6. Sledování a hodnocení rozhlasových relací 7. Výběr témat a příprava televizních zpráv, zpravodajské pořady 8. Příprava TV publicistiky, výběr tématu, souvislosti slova a obrazu 9. Sledování a hodnocení TV pořadů 10. Redakční práce v elektronickém médiu (rozhlase a televizi) a profese související 11. Veřejná prezentace vlastních mluvených komunikátů - v rámci semináře 12. Sledování a hodnocení vybraných rozhlasových a televizních zpravodajských pořadů

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Smyslem seminářů je seznámit posluchače praktickými dovednostmi potřebnými k úspěšnému zvládnutí mluvených žurnalistických komunikátů realizovaných v elektronických médiích. Účastníci kurzu si také osvojí základní postupy potřebné ke zpracování tématu do podoby rozhlasových a televizních zpravodajských příspěvků a krátkých publicistických pořadů. Součástí výuky je úprava psaných textů,ale i určených témat, do mluvené podoby pro hlasatele a moderátory, a zvládnutí základní techniky přípravy a realizace rozhlasových a televizních mluvených komunikátů.
Student získá kompetence dané osnovou kurzu
Předpoklady
Zájem o mluvenou žurnalistiku, hlasové dispozice.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Zápočet: nejméně 2/3 účast na seminářích + písemná práce v rozsahu nejméně 2 stran na zvolené téma v oboru mediální mluvené tvorby. Úkol musí být vypracován tak, aby byl s minimálními úpravami zpracovatelný do podoby mluveného příspěvku či relace v elektronickém médiu. Variantou práce může být nahrávka mluveného komunikátu na záznamovém médiu (kazetě, minidisku,CD), nebo i skupinová realizace mluvené zpravodajské relace. Při vyšší absenci, případně neplnění průběžných seminárních úkolů, posluchač vypracuje zvláštní seminární práci na vyučujícím zadané konkrétní téma.
Doporučená literatura
  • DeFleur,M.,Ballová,S:. Teorie masové komunikace.
  • Čmejrková, S. a kol.:. Čeština, jak ji znáte i neznáte, Academia Praha 1996.
  • Hladká,J.:. Tvůrčí proces v žurnalistice.
  • Jirák,J. a kol.:. Jazyk ve společenském kontextu, Praha 1992.
  • Konečná,V.:. Všeobecná teória televiznej žurnalistiky.
  • Osvaldová,B.:. Encyklopedie praktické žurnalistiky.
  • Strahl,V.. Novinář před mikrofonem, Praha 1993.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr