Předmět: Kritická teorie jako klíč ke kulturním obsahům 2

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Kritická teorie jako klíč ke kulturním obsahům 2
Kód předmětu KZU/KTKM2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Škabraha Martin, Mgr. Ph.D.
  • Libicher Miroslav, Mgr.
  • Foret Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
I. Lidské, příliš lidské?? - filosofie Friedricha Nietzscheho - četba: vybrané pasáže z Genealogie morálky II. Freude Freude? ?vždycky na něj dojde! - místo četby: každý si zapíše a vyloží svůj sen III. Co je to kritická teorie? - definice základního pojmu tohoto kurzu - četba: Horkheimer - Adorno, Tradiční a kritická teorie IV. Dialektika osvícenství a "kulturní průmysl" (2 - 3 hodiny) - problematika asi nejslavnějšího díla kritické teorie: nacistický totalitarismus nebyl důsledkem nedostatečné modernizace, ale naopak nutným produktem modernizace zbavené emancipačního potenciálu - četba: Adorno - Horkheimer, Dialektika osvícenství (vybrané pasáže) V. Psychoanalytikové v kritické teorii - Fromm, Marcuse (pokus o srovnání); Lacanova analýza kultury - četba: Marcuse, Jednorozměrný člověk VI. Strategické versus komunikativní jednání? - Habermasova rekonstrukce historického materialismu a odklon od marxistických východisek - četba: vybrané pasáže z Teorie komunikativního jednání VII. Kritická teorie v české filosofii - Kosík, Kalivoda, Machovec - četba: vybrané pasáže z Machovcovy knihy Filosofie tváří v tvář zániku VIII. Postmoderní inspirace: Foucault - četba: Slova a věci (úvod) IX. Postmoderní inspirace: Derrida - četba: Hlas a fenomén X. Přerozdělování a(nebo) uznání - teorie uznání Axela Honnetha, její srovnání s teorií Charlese Taylora a polemika s Nancy Fraserovou - četba: Honneth - Fraser, Přerozdělování nebo uznání? XI. Žižek? - projekce filmu Žižek! a debata k němu; četba vybraných pasáží z Žižkova díla

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Kurs navazuje na předchozí kurs Kritická teorie jako klíč ke kultuním obsahům 1. Termín kritická teorie je zde pojat volněji, tj. nevztahuje se výhradně na tzv. frankfurtskou školu, ale věnuje se i nemarxistické autorům, jejichž dílo buď frankfurtskou školu ovlivnilo, nebo obecně pomáhá rozšířit a prohloubit kriticko-teoretický přístup (v širokém slova smyslu) jako takový.
Student se seznámí s historickým materialismem jako jedním z aktuálních přístupů ke kulturním fenoménům. Student je obeznámen se základními pojmy kritické teorie.
Předpoklady
Kurs navazuje na předchozí kurs Kritická teorie jako klíč ke kultuním obsahům 1.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

- aktivní a povinná účast v semináři; - četba zadaných textů a znalost zadaných textů; - úspěšné zvládnutí ověření znalostí probíraných témat při rozpravě u kolokvia - seminární práce (min. 5 normostran na předem konzultované téma) odevzdaná týden před plánovaným kolokviem
Doporučená literatura
  • Borradori, Giovanna. Filosofie v době teroru. Rozhovory s Jürgenem Habermasem a Jacquesem Derridou, Nakladatelství Karolinum, Praha 2005.
  • Derrida, Jacques - Roudinesco, Élisabeth. Co přinese zítřek? Dialog, přel. Josef Fulka, Karolinum, Praha 2003.
  • Foucault, Michel. Slova a věci, přel. Jan Rubáš, Computer Press, Brno 2007.
  • Habermas, J. Strukturální přeměna veřejnosti. Zkoumání jedné kategorie občanské společnosti, přel. Alena Bakešová a Josef Velek, FILOSOFIA, Praha 2000.
  • Honneth, Axel. Sociální filosofie a postmoderní etika, přel. Josef Velek a Alena Bakešová, FILOSOFIA, Praha 1996.
  • Kalivoda, Robert. Moderní duchovní skutečnost a marxismus, Československý spisovatel, Praha 1968.
  • Kosík, Karel. Dialektika konkrétního. Studie o problematice člověka a světa, Nakladatelství Československé akademie věd, Praha 1965.
  • Machovec, Milan. (2006). Filozofie tváří tvář zániku. Akropolis, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr