Předmět: Kritická teorie jako klíč ke kulturním obsahům 1

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Kritická teorie jako klíč ke kulturním obsahům 1
Kód předmětu KZU/KTKM1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Škabraha Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
I. Základní marxistické pojmy - stručný úvod do terminologie historického materialismu (základna a nadstavba, bytí a vědomí, kapitál, třídní boj?) - četba: Marx ? Engels, Komunistický manifest - http://www.marxists.org/archive/marx/works/1848/communist-manifesto/index.htm II. Antonio Gramsci a pojem hegemonie - jedna z nejdůležitějších rekonstrukcí původního marxismu a zároveň klíčový koncept kulturálních studií; od Gramsciho ke Stuartu Hallovi III. Zbožní fetišismus - další klíčové výrazy marxistického slovníku: fetišismus, reifikace - četba: Georgy Lukács, Dějiny a třídní vědomí (první kapitola) (anglicky pro zájemce: http://www.marxists.org/archive/lukacs/works/history/hcc05.htm) IV. Umělecké dílo ve věku své technické reprodukovatelnosti - četba a diskuse známého textu Waltera Benjamina - anglicky: http://www.marxists.org/reference/subject/philosophy/works/ge/benjamin.htm - nový český překlad in: Literárněvědné studie, uspořádal Martin Ritter, OIKOYMENH 2009. V. Ideologické státní aparáty - pojmy ideologie a interpelace v myšlení Louise Althussera - (anglicky: http://www.marxists.org/reference/archive/althusser/1970/ideology.htm) VI. Weberova a Schumpeterova kritika marxismu - četba: Max Weber, Socialismus (in: Metodologie, sociologie a politika, Praha 1998)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit posluchače s historickým materialismem jako jedním z aktuálních přístupů ke kulturním fenoménům. Marxismus a z něj vycházející myšlení (tj. především kritická teorie) nabízejí dva odlišné, ale prolínající se pohledy: jednak se kulturní produkce vykládá jako nástroj třídní nadvlády; na druhé straně je však možné hledat v kulturních aktivitách způsob, jak se z oné nadvlády osvobozovat.
Student se seznámí s historickým materialismem jako jedním z aktuálních přístupů ke kulturním fenoménům. Student je obeznámen se základními pojmy kritické teorie.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

Požadavky ke kolokviu: Aktivní účast v semináři, četba zadaných textů a příprava na semináře, úspěšné zvládnutí ověření znalostí probíraných témat při závěrečném kolokviu.
Doporučená literatura
  • Bachtin, Michal Michajlovič. Francois Rabelais a lidová kultura středověku a renesance, přel. Jaroslav Kolár, Argo, Praha 2007.
  • Bělohradský, Václav. Proletáři všech spektáklů, spojte se!", in: Foret, Martin - Lapčík, Marek - Orság, Petr, eds., Média dnes. Reflexe mediality, médií a mediálních obsahů, Univerzita Palackého, Olomouc 2008, s. 11 - 39.
  • Benjamin, Walter. Dílo a jeho zdroj, přel. Věra Saudková, Odeon, Praha 1979.
  • Ginzburg, Carlo. Sýr a červi. Svět jednoho mlynáře kolem roku 1600, přel. Jiří Špaček, Argo, Praha 2000.
  • Jameson, Fredric. Postmodernism, or, the Cultural Logic of Late Capitalism, Duke University Press, Durham 2005.
  • Kundera, Milan. Zneuznávané dědictví Cervantesovo, Atlantis, Brno 2005.
  • Marx, Karel. Kapitál. Kritika politické ekonomie. Díl první. Kniha první. Výrobní proces kapitálu, Nakladatelství Svoboda, Praha 1978.
  • Williams, Raymond. Culture and Materialism, Verso, New York 2006.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr