Předmět: Kritická teorie jako klíč ke kulturním obsahům 1

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Kritická teorie jako klíč ke kulturním obsahům 1
Kód předmětu KZU/KTK1N
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Škabraha Martin, Mgr. Ph.D.
  • Foret Martin, Mgr. Ph.D.
  • Libicher Miroslav, Mgr.
Obsah předmětu
1) Kritická teorie v kontextu současných sociálních a humanitních věd 2) Marxismus I - Marx, Engels a základní koncepty ortodoxního marxismu 3) Marxismus II - Lukács, reifikace a zbožní fetišismus 4) Kritika a revize marxismu, neomarxismus 5) Kritická teorie Frankfurtské školy a emancipace člověka 6) Horkheimer, Adorno a Dialektika osvícenství I 7) Horkheimer, Adorno a Dialektika osvícenství II - standardizace, pseudo-individualizace, kulturní průmysl 8) Gramsci, Althusser a vývoj konceptů ideologie a hegemonie I 9) Gramsci, Althusser a vývoj konceptů ideologie a hegemonie II 10) Marcuse a radikální politika Nové levice 11) Habermas a druhá generace Frankfurtské školy 12) (Neo)Marxistické koncepty v dílech populární kultury

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit posluchače s kritickou teorií (a myšlenkovými proudy s ní těsně spjatými) jako jedním z vlivných přístupů k analýze kulturních fenoménů. V první části dvousemestrálního kurzu je pozornost věnována zejména klasickým konceptům a teoriím vycházejícím z ortodoxního marxismu a jeho pozdějších revizí.
Student se seznámí s historickým materialismem jako jedním z aktuálních přístupů ke kulturním fenoménům. Student je obeznámen se základními pojmy kritické teorie.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

K úspěšnému absolvování kurzu bude požadována pravidelná docházka (tolerovány jsou 2 absence), příprava na hodiny (prostudování průběžně zadávaných textů) a aktivní účast v diskuzi na seminářích. Pro získání zápočtu studenti vypracují zápočtový test s úspěšností minimálně 70 %. Kolokvium bude realizováno formou kritické rozpravy nad esejí na předem zkonzultované téma (rozsah 5-10 normostran). Esej je nutné odevzdat minimálně 7 dní před konáním kolokvia.
Doporučená literatura
  • Bachtin, Michal Michajlovič. Francois Rabelais a lidová kultura středověku a renesance, přel. Jaroslav Kolár, Argo, Praha 2007.
  • Bělohradský, Václav. Proletáři všech spektáklů, spojte se!", in: Foret, Martin - Lapčík, Marek - Orság, Petr, eds., Média dnes. Reflexe mediality, médií a mediálních obsahů, Univerzita Palackého, Olomouc 2008, s. 11 - 39.
  • Benjamin, Walter. Dílo a jeho zdroj, přel. Věra Saudková, Odeon, Praha 1979.
  • Ginzburg, Carlo. Sýr a červi. Svět jednoho mlynáře kolem roku 1600, přel. Jiří Špaček, Argo, Praha 2000.
  • Jameson, Fredric. Postmodernism, or, the Cultural Logic of Late Capitalism, Duke University Press, Durham 2005.
  • Kundera, Milan. Zneuznávané dědictví Cervantesovo, Atlantis, Brno 2005.
  • Marx, Karel. Kapitál. Kritika politické ekonomie. Díl první. Kniha první. Výrobní proces kapitálu, Nakladatelství Svoboda, Praha 1978.
  • Williams, Raymond. Culture and Materialism, Verso, New York 2006.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Mediální studia se specializací na kulturální studia (2019) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Mediální studia maior (2019) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní