Předmět: Historie českých médií

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Historie českých médií
Kód předmětu KZU/HCM
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Orság Petr, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Rámcový přehled témat: 1. Dějiny českých médií v evropském kontextu. Přístupy k periodizaci. Širší souvislosti vzniku a rozvoje periodického tisku v českých zemích. První "domácí" reflexe novinářství. 2. České kulturní prostředí v době sílícího národního hnutí. Noviny a časopisy do roku 1848 a během revoluce 18481849. Zrod politického novinářství. Pozvolná diferenciace českých médií. Národní noviny jako první list českých liberálů. Porážka revoluce, nástup retardačních tendencí. 3. Média v době postupného uvolňování politického života od 60. let 19. století. Stranický tisk jako průvodní jev politické diferenciace české společnosti. Národní listy nejvýznamnější liberálně orientovaný "masový" titul. Pokusy o intelektuálně náročnou publicistiku, názorové polemiky (časopis Čas). Rozvoj stranického tisku. 4. První světová válka a česká média intermezzo v rozvoji tuzemské mediální komunikace. Propaganda, proměny obsahu deníků vlivem cenzury. 5. Média první republiky I. Tiskové agentury. Právní postavení tisku. Tisk politických stran, tzv. nadstranický tisk. Novinářské osobnosti. 6. Média první republiky II. Rozhlas a zpravodajský film jako nová média. Mediální mystifikace. Experimenty s televizí. 7. 8. Média v době druhé republiky. Svár demokracie a totality a jeho reflexe v médiích. Změny ve struktuře tisku, cenzura. Tisk Strany národní jednoty a Národní strany práce. - Média v době nacistické okupace. Protektorátní, ilegální, zahraniční tisk. Pokles počtu titulů legálního českého tisku a proměna jeho obsahu. Aktivismus. 9. Poválečná obnova: Média třetí republiky a omezující se prostor veřejné diskuse. 10. Média v područí státní moci a stranického aparátu KSČ. Proměna struktury médií od února 1948 do poloviny 60. let 20. století. 11. Počátky reformního hnutí. Média a pražské jaro. Od zrušení cenzury po její znovuzavedení. Intervenční propaganda. Úřad pro tisk a informace. Slovo do vlastních řad. Poučení z krizového vývoje. Normalizace. 12. 13. Česká exilová média a samizdat jako paralelní komunikační systémy.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty s hlavními etapami vývoje českých médií. Hlouběji se zaměřuje na zásadní trendy, jež určovaly vývoj zejména v 19. a 20. století. Pozornost bude věnována rozvoji české žurnalistiky v souvislosti s postupným uvolňováním politického života od 60. let 19. století a zejména stranického tisku jako průvodního jevu politické diferenciace české společnosti na přelomu 19. a 20. století. Kurz se soustředí i na základní trendy vývoje médií v první polovině 20. století. Důraz bude položen na postižení hlavních rysů struktury médii první a druhé republiky, specifik protektorátních médií a vývoje médií v letech 1945-1948. Pro pochopení propagandistické funkce totalitních médií bude výklad o činnosti médií v letech 1948 - 1989 vykládán na pozadí cenzurní praxe. Součástí kurzu bude i přehled vývoje české exilové žurnalistiky v letech 1948-1989 chápané jako pokračování demokratické tradice českých médií v nových podmínkách. Pozornost bude věnována rovněž technologickým proměnám mediálního prostředí v průběhu 20. století, počátkům a rozvoji rozhlasu a televize v českých zemích. Pro pochopení hlavních trendů bude výklad zasazen do širších souvislostí s politickými, hospodářskými, sociálními a kulturními dějinami a s technologickým vývojem. Pozornost bude věnována i právním aspektům vývoje médií a jejich regulaci. Zkouška je dvousemestrální, zahrnující i "Historii světových médií".
Hlubší orientace v historii českých médií. Student bude schopen chápat a interpretovat hlavní vývojové trendy na pozadí širšího vývoje politického, ekonomického, sociálního a kulturního i na pozadí technologických změn.
Předpoklady
Student musí mít základní znalosti vývoje médií v rozvinutých zemích západní Evropy a v USA.
KZU/HSM

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

- 75% účast ve výuce - Úspěšné absolvování průběžných testů -Odevzdání písemné práce, která se bude zabývat některým z okruhů předmětu, popřípadě problematikou regionálního tisku z historického hlediska. Po předchozí dohodě s vyučujícím není vyloučeno zaměření se na dílčí problém, osobnost, aj. Zápočtová práce musí být odevzdána nejpozději týden před zvoleným termínem zkoušky. Zkouška je komplexní (ročníková) a bude vycházet z okruhu témat tohoto kursu a kursu Historie světových médií.
Doporučená literatura
  • Beránková, M. Dějiny československé žurnalistiky, 1, Praha, Novinář 1981..
  • BERÁNKOVÁ, M., KŘIVÁNKOVÁ, A., RUTTKAY, F. Dějiny československé žurnalistik. Díl 3. Praha : Novinář, 1988.
  • ČÁBELOVÁ, L. Radiojournal. Rozhlasové vysílání v Čechách a na Moravě v letech 1923-1939. Praha: Karolinum, 2003..
  • Hroch, M. (1999). Na prahu národní existence. Touha a skutečnost.. Praha: Mladá fronta.
  • KONČELÍK, J., KÖPPLOVÁ, B., KRYŠPÍNOVÁ, J. Český tisk pod vládou Wolfganga Wolframa von Wolmar. Praha : Karolinum, 2003..
  • Macura, V. (1995). Znamení zrodu.. Praha: HaH.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr