Předmět: Fake news in the Centraleuropean context

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Fake news in the Centraleuropean context
Kód předmětu KZU/FNCE
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Libicher Miroslav, Mgr.
Obsah předmětu
Obsah kursu: 1) Úvod do problematiky 2) Akademické definice dezinformací, hoaxů a fake news I 3) Akademické definice dezinformací, hoaxů a fake news II 4) Psychologický kontext šíření dezinformací 5) Sociopolitický kontext šíření dezinformací 6) Dezinformace šířené státními aktéry 7) Fact-checking, OSINT a boj proti dezinformacím I 8) Fact-checking, OSINT a boj proti dezinformacím II 9) Fenomén ruských dezinformací 10) Dezinformace a válečné konflikty 11) Dezinformace a takzvané kulturní války 12) Případové studie ze střední Evropy Základní literatura: FARKAS, Johan a SCHOU, Jannick. Post-truth, Fake News and Democracy: Mapping the politics of falsehood. Second edition. New York: Routledge, Taylor & Francis Group, 2024. ISBN 978-1-032-56303-9. COVER, Rob; HAW, Ashleigh a THOMPSON, Jay Daniel. Fake News in Digital Cultures: Technology, populism and digital misinformation. United Kingdom: Emerald Publishing, 2022. ISBN 978-1-80117-877-8.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty se současným bádáním a odbornými diskuzemi, které se týkají problematiky falešných a manipulativních zpráv. Při výkladu bude důraz kladen zejména na aktuální příklady ze středoevropského regionu. Výuka bude vede kompletně v anglickém jazyce.
Absolvent kurzu získá přehled o studované problematice. Bude vědět, jak odborná veřejnost v současné době uvažuje o fenoménu fake news. Získá přehled o základních psychologických a společenských mechanismech, které šíření fake news umožňují. Bude obeznámen s konkrétními příklady dezinformací a reakcí na ně z oblasti střední Evropy.
Předpoklady
Kurz je otevřen všem zájemcům ze strany studentů bakalářského stupně. Předpokládá se základní schopnost kritického myšlení, argumentace a práce s textem.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Písemný test

K úspěšnému absolvování kurzu bude požadována pravidelná docházka (tolerovány jsou 2 absence), aktivní účast v hodinách, plnění průběžných úkolů a splnění závěrečného písemného testu minimálně na 75 %.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Žurnalistika (2022) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -