Předmět: Filosofie kultury

» Seznam fakult » FIF » KZU
Název předmětu Filosofie kultury
Kód předmětu KZU/FKM
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zámečník Hadwiger Lukáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod - interpretace filosofického textu. 2. Filosofie vědy - Husserl, E.: Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie. Praha 1996. 3. Filosofie vědy - Heisenberg, W.: Fyzika a filosofie. Praha 2000. 4. Filosofie techniky - Heidegger, M.: Věda, technika a zamyšlení. Praha 2004. 5. Filosofie techniky - Lem, S.: Summa technologie. Praha 1995. 6. Politická filosofie - Arendtová, H.: Mezi minulostí a budoucností: Osm cvičení v politickém myšlení. Brno 2002. 7. Politická filosofie - Šmajs, J.: Ohrožená kultura: od evoluční ontologie k ekologické politice. Brno 1995. 8. Filosofie umění - Eco, U.: Skeptikové a těšitelé. Praha 2006. 9. Filosofie umění - Deleuze, G., Guattari, F.: Co je filosofie? Praha 2001. 10. Filosofie náboženství - Florenskij, P.: Sloup a opora pravdy. Refugium 2003. 11. Filosofie náboženství - Sartre, J.P.: Existencialismus je humanismus. Praha 2004. 12. Závěr - filosofie kultury konce postmoderny

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem semináře je prostřednictvím četby a interpretace filosofických textů porozumět proměnám a chápání (konceptu) kultury ve 20. století. Zvoleno je celkem pět tematických okruhů, mapujících stěžejní aspekty kultury. Dané téma je vždy reflektováno dvěma texty, které prezentují odlišná stanoviska. Jednotlivými tématy jsou: filosofie vědy, filosofie techniky, politická filosofie, filosofie umění a filosofie náboženství. Závěrečné zhodnocení problematiky se odehrává v kontextu filosofie kultury konce post-moderny.
- schopnost kritické analýzy náročné akademické literatury v ČJ a AJ - demonstrovat své porozumění současné odborné literatuře k tématům probíraných v semináři - obeznámenost s existencí vědění o kulturní diversitě, nahlížené z pluralistické perspektivy - schopnost vést diskuzi o kulturních, mediálních a společenských tématech, které souvisejí s oborem mediální studia
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Požadavky ke kolokviu: - aktivní účast v semináři; - četba zadaných textů a příprava na semináře - úspěšné zvládnutí ověření znalostí probíraných témat při rozpravě nad týden před konáním kolokvia odevzdanou seminární prací (min. 5 normostran na předem konzultované téma).
Doporučená literatura
  • Barker, C. Slovník kulturálních studií. Praha 2006.
  • Burke, P. Variety kulturních dějin. Brno 2006.
  • Krob, J., Šmajs, J. Evoluční ontologie. Brno 2005.
  • Kwiek, M. Intellectuals, Power, and Knowledge: Studies in the Philosophy of Culture and Education. Peter Lang Publishing 2005..
  • Petrucijová, J. Obraz a reflexe kultury v myšlení západu. Ostrava 2007.
  • White, M. A Philosophy of Culture: The Scope of Holistic Pragmatism. Princeton University Press 2005..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr