Vyučující
|
-
Sloboda Zdeněk, Mgr. Ph.D.
-
Jansová Iveta, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Úvodní setkání, informace o kurzu | Biologie vs. kultura 2. TRADICE FEMINISTICKÉHO MYŠLENÍ: 1. a 2. vlna feminismu. Postavení žen ve společnosti (do roku 1990) s přihlédnutím k českým specifikům. Významné feministické autorky. 3. OD FEMINISTICKÉHO HNUTÍ K GENDERU: 3. vlna feminismu a pluralizace feministické teorie. Feministické hnutí. Koncept genderu a vznik genderových studií. 4. PŘÍPRAVA SEMINÁRNÍ PRÁCE: rešerše pro seminární práci, čtení textů 5. ŽENA V JAZYCE: Genderovanost jazyka a kritika diskriminace žen v jazyce. Ženy v literatuře. 6. PSYCHOLOGIE ŽENY: Freud a ženy. Žena jako téma psychologie, ženské psycholožky. Mateřství. Genderové teorie socializace výchovy. 7. JAK (SE) GENDEROVANĚ UČÍME: škola jako genderovaná (maskulinní) instituce. 8. SOCIOLOGIE ŽENY: Gender v dílech klasiků sociologie. Genderová smlouva. Žena v rodině a žena v práci. 9. ŽENA V POLITICE: Ženské političky, ženská politická témata, kvóty na ženy. 10. ŽENA V MÉDIÍCH - INSTITUCE A OBSAHY: Feministická kritika mediálního průmyslu. Genderová analýza mediálních institucí. Kritika zobrazování žen v médiích - od zrcadla k mediálnímu konstruktivismu. Diskurs ženského těla a mýtus krásy.. 11. ŽENA KONZUMENTKA MÉDIÍ: Ženské publikum, ženy jako konzumentky. Ženské a mužské žánry: soap opery, westerny a ty další. 12. FEMINISMUS A MUŽI: Postoje mužů k feminismu. Muži feministi, mužská studia. 13. FEMINISTICKÉ METODY VÝZKUMU
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 20 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Kurs seznamuje studenty s feministickou kritikou kultury a médií. Vychází z myšlenek druhé a třetí vlny feminismu, teorie genderu a aktuálních prací autorek liberálního, radikálního a socialistického feministiského myšlení i jeho post-feministiské odnože. Úvodní část kurzu usiluje o to, aby studenti pochopili východiska feministického uvažování a společenskou situaci/postavení žen v uplynulých dvou stoletích. Cílem kursu je seznámit studenty nejen s postoji ženských teoretiček, ale také zvýšit jejich citlivost k genderovým tématům v naší každodennosti, veřejném prostoru a mediálních obsazích. Kurz chce zprostředkovat širokou škálu interdisciplinárních úvah týkajících se kultury, médií a genderu (analýzu reprezentace žen v médiích, stereotypizaci, kritiku feministických žánrů, feministickou rekonceptualizaci konzumerismu, genderové aspekty subkultur, lingvistickou tradici feministických studií zaměřenou na jazyk a literární kritiku, feministická filmová studia). Kurz nabízí přehled feministické tradice myšlení a blíže se zaměřuje na vybrané koncepty, autorky a texty. V kurzu budou využívány relevantní filmové materiály ilustrující probírané téma.
Absolventi a absolventky kurzu budou umět: - kriticky zhodnotit existující odbornou literaturu k tématu; - analyzovat mediální sdělení z pohledu genderu; - reflektovat své získané vědění o kulturní diversitě, nahlížené z pluralistické perspektivy; - pracovat s tématem genderu v jeho mutidisciplinárních a intersekcionálních rovinách.
|
Předpoklady
|
Znalost základních sociologických pojmů.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Seminární práce
Nezbytným předpokladem pro úspěšné absolvování kurzu je četba předepsané literatury, průběžná příprava na semináře během semestru a aktivní účast na diskusích o zadaných textech. Kurz vede studenty k aktivnímu kritickému čtení textů, k jejich analýze, interpretaci a aplikaci na každodenní situace. Literatura ke kurzu je volena tak, aby byla obecně dostupná a student ji mohl běžně získat v knihovně, zahraniční texty budou studentům poskytnuty vyučující. Kurz je zakončen kolokviem. Podmínky absolvování kurzu budou specifikovány na začátku semestru.
|
Doporučená literatura
|
-
& Valdrová, J. (2004). ABC feminismu. Brno: Nesehnutí.
-
Brunsdon, Ch. - D'acci, J. - Spigel, L. Feminist television criticism. Oxford Television Studies.
-
Brunsdon, Charlotta. The Feminist, the Housewife and the Soap Opera. Clarendon Press, Oxford, 2000.
-
Cameron, Deborah. The Feminist Critique of Language: A Reader. Second Edition. Routledge, 1998.
-
Oates-Indruchová, L., & Cyrusová, M. (2007). Ženská literární tradice a hledání identit: antologie angloamerické feministické literární teorie. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON).
-
Osvaldová, Barbora. Česká média a feminismus. Praha: Libri/Slon.
-
Zoonen, L. (1994). Feminist media studies. London: SAGE.
|