Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
1. Sloveso. Osobní a neosobní slovesné tvary. 2. Kategorie vidu. Vidově párová a nepárová slovesa. Tvoření vidových dvojic. 3. Přechodnost sloves. Zvratná a nezvratná slovesa. 4. Slovesný rod v ukrajinštině. 5. Kategorie osoby. Časování sloves. Jmenné kategorie sloves. 6. Kategorie času. Tvoření různých časových forem. 7. Kategorie způsobu. Tvoření konkrétních způsobových tvarů. 8. Neosobní tvary slovesné. Infinitiv. Přídavná jména slovesná a přechodníky. 9. Příslovce. Sémantika. Tvoření příslovcí v ukrajinštině. Příslovce predikačního typu v ukrajinštině. 10.. . Spojka. Funkce. Typy spojek. 11 Předložka. Primární a sekundární předložky. Specifika předložkových vazeb. 12. Částice a citoslovce. Sémantické typy a funkce. 13. Transpozice mezi slovními druhy. Testová cvičení. Zakončení kurzu.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 24 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 12 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 13 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Druhá část kursu morfologie se zaměřuje na zvládnutí morfologického systému současného ukrajinského spisovného jazyka, protože pomůže studentům k osvojení základních teoretických vědomostí o všech slovních druzích a také k praktickému zvládnutí a používání paradigmatu plnovýznamových slov v ústním a písemném projevu a užívání neplnovýznamových slov. Velká pozornost je věnována slovesu a slovesným tvarům osobním a neosobním, sémantice a slovotvorbě příslovcím, predikativním příslovcím, neplnovýznamovým druhům slov a citoslovcím. Určité místo v kurzu zaujímá přehled ohebných slovních druhů a paradigmat časování osobních sloves. Logickým doplněním kurzu je kompletní morfologický rozbor slov všech slovních druhů.
Získání povědomí o systému slovních druhů, gramatických (morfologických) kategorií, paradigmatice jednotlivých slovních druhů. Základní znalosti obecné morfologie.
|
Předpoklady
|
Všeobecná znalost ukrajinštiny na úrovni B1 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Znalost praktické ruské gramatiky získaná v rámci Jazykových cvičení gramatických 1, 2 a kurzu Morfologie 1.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Písemná zkouška
Pravidelná aktivní účast na přednáškách, průběžné plnění všech dílčích a domácích úkolů, samostatná práce z gramatiky a další literaturou Písemné ověření schopností správného tvoření tvarů ohebných slov morfologického rozboru všech slovních druhů.
|
Doporučená literatura
|
-
www.ukrajinistika.upol.cz.
-
www.ultra-case.com.
-
Babij, I. (2007). Suchana ukrajinska literaturna mova. Morfolohija. Praktikum. D.1 .
-
Bas-Kononenko, O., Hnat?uk, L. (2010). Ukrajinska mova: teorija, zavdanna, testy .
-
Horpynyč, V. (2004). Morfolohija ukrajinskoji movy. . Kyjiv.
-
Horpynyč, V. (1999). Sučasna ukrajins´ka literaturna mova. Morfemika. Slovotvir. Morfolohija.. Kyjiv.
-
Hryščenko, A., Macko, L. ta in. (2002). Sučasna ukrajins´ka literaturna mova. . Kyjiv.
-
Kostusjak, H. (2002). Katehorija stupeniv porivnjannja prykmetnykiv i pryslivnykiv. . Luck .
-
Pljušč, M. ta in. (1994). Sučasna ukrajinska literaturna mova. . Kyjiv.
-
Ponomariv, O. (2001). Sučasna ukrajinska mova. . Kyjiv.
-
Ševčuk, S., Loboda, T. (2008). Současna ukrajinska literaturna mova. . Kyjiv.
-
Škuratjana, N., Ševčuk, S.V. (2000). Sučasna ukrajinska literaturna mova . Kyjiv.
-
Vychovanec, I., Horodenska, K. (2004). Teoretyčna morfolohija ukrajinskoji movy. . Kyjiv.
|