Předmět: Současná ukrajinská literatura 2

» Seznam fakult » FIF » KSU
Název předmětu Současná ukrajinská literatura 2
Kód předmětu KSU/7LT2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština, Ukrajinština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Merzová Radana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky budou probíhat v následujících termínech. Studenti, kteří mají 13.2. a 23.4. jinou výuku než UL4 jsou z tohoto bloku omluveni. Doc. Inna Pryjmak 13.2.2024 9:45-11:15 (během UL4) a 16.2.2024 9:00 - 12:00 Prof. Olha Radčuk 23.4.2024 9:45-11:15 (během UL4) a 26.4.2024 9:00 - 12:00 Doc. Inna Pryjmak, přednášející z Chmelnycké národní univerzity témata: 1. Specifika vývoje modernismu v ukrajinské literatuře 19. a počátku 20. století. 2. Impresionismus v ukrajinské povídce počátku dvacátého století. 3. Literární underground sedmdesátých let dvacátého století (Kyjevská básnická škola, Lvovský kroužek "Skryňa"). 4. Obnova ukrajinské poezie v polovině 80. let dvacátého století. OLGA V. RADCHUK, doktorka filologie, profesorka, profesorka katedry zahraniční literatury a slovanských jazyků, Charkovská národní pedagogická univerzita H.S. Skovorody Prof. O. Radčuk, přednášející z Charkovské národní pedagogické univerzity témata: Stylistika frazeologických jednotek ve světle typologie G. P. Jizhakevyče (na materiálu básně N. V. Gogola "Mrtvé duše"). Tvorba komických popisů N. V. Gogola v básni "Mrtvé duše" pomocí frazeologických jednotek s jazykovými prvky pro označení nepřítomnosti. Lexikální a frazeologické jednotky jako prostředek vyjádření subjektivní modality v popisných kontextech (na materiálu básně N. V. Gogola "Mrtvé duše"). Epiteta, přirovnání, metafory v aforismech N. V. Gogola (na materiálu básně "Mrtvé duše").

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty během blokové přednášky s vybranou problematikou současné ukrajinské literatury. Přednášku/y vedou zvaní odborníci z Ukrajiny. Jedná se o jedinečnou příležitost zmapovat současný stav a tendence v ukrajinské literatuře aktuálně reagující na probíhající válku Ruska s Ukrajinou.
Studenti získají přehled o stavu současné ukrajinské literatury (prózy i poezie), budou se orientovat v jejích hlavních tendencích a budou schopni zasadit je do kontextu (středo)evropské i světové literatury.
Předpoklady
Předpokládá se zájem o současnou ukrajinskou literaturu, dobrá znalost ukrajinského jazyka, neboť přednášky vedou rodilí mluvčí.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární), Rozhovor

- aktivní účast - diskuze
Doporučená literatura
  • HUNDOROVA, Tamara. (2005). Pisljačornobylska biblioteka. Ukrajinskyj literaturnyj postmodern. Kyjiv, Krytyka.
  • HUNDOROVA, Tamara. The Canon Reversed: New Ukrainian Literature of 1990s.. Journal of Ukrainian Studies 26, č. 1-2, s. 249 ? 270.
  • CHARČUK, Roksana. (2008). Sučasna ukrajinska proza. Postmodernyj period. Kyjiv, Vydavnyčyj centr Akademia.
  • CHLAŇOVÁ, Tereza (ed.). (2010). Putování současnou ukrajinskou literární krajinou. Prozaická tvorba představitelů tzv. ?stanislavského fenoménu?. Červený Kostelec, Pavel Mervart.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ukrajinská filologie se specializací na překladatelství a hospodářskou praxi (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -