Předmět: Kapitoly z ukrajinské lingvistiky 1

» Seznam fakult » FIF » KSU
Název předmětu Kapitoly z ukrajinské lingvistiky 1
Kód předmětu KSU/7KL1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Ukrajinština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Arkhanhelska Alla, prof. DrSc.
Obsah předmětu
1. Vznik ukrajinského jazyka. Diskuse o původu ukrajinského jazyka v hypotézách a koncepcích ukrajinských a zahraničních jazykovědců. 2. Sovětská jazykověda o vzniku ukrajinského jazyka. 3. Ukrajinský jazyk v Kyjevské Rusi. 4. Prameny východoslovanských gramatických tradicí (XI. -XIII. st.). ?Skazanije? cernorizce Chrabra. 5. Gramatické traktáty v ukrajinských zemích v XIV. ? XVI. st. Traktát ?O osmi částech slova?. 6. Gramatické traktáty v ukrajinských zemích v XIV. ? XVI. st. Gramatiky Kostantina. Kosteneckého. 7. Gramatické teorie a praxe na Ukrajině v XVI. ? XVII. st. Traktáty Maxima Greka. 8. Lexikografická činnost Ivana Fedorova. 9. ?Gramatika slovenská? Lavrentija Zyzanina. 10. Gramatika Meletija Smotryckoho. 11. Gramatika Ivana Užkevyca. 12. "Lexikon slavenoroskyj" Pamby Beryndy. 13. Obhajoba písemných prací. Zápočet. V rámci projektu UPlift - Rozšíření a systematizace výuky ve světových jazycích na FF UP, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0033, proběhla v ZS semestru 2012/13 (23.10.2012) přednáška paní prof. Oleny Levchenko, DrSc., Národní univerzita "L´vivs´ka polytechnika" (L´viv, Ukrajina), na téma "Vědecký styl a jazyková kultura". Výukové materiály jsou k dispozici na následující adrese: https://courseware.upol.cz/wps/portal/place_courseware/ksu/7kul1

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Semestrální práce - 10 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 13 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 12 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je poskytnout studentům základní informace o vývoji vědy o jazyce na Ukrajině od XVI. st., údaje o základních směrech a významných osobnostech v ukrajinistice a o současném stavu ukrajinské lingvistiky. Středem pozornosti bude diskuse ohledně vzniku ukrajinského jazyka a periodizace jeho vývoje. Neméně důležitým úkolem kurzu je vybavit studenty znalostmi o vývoji ukrajinské jazykovědy v průběhu XVI. - XVII. st. a o přínosu díla ukrajinských badatelů tohoto období pro dějiny evropské slavistiky. Důležité místo zde zaujímá získání znalostí o nejdůležitějších pracích ukrajinských lingvistů a o jejich vlivu na formování jazykového systému ukrajinštiny.
Upevnění teoretických znalostí, které studenti získali během výuky systému ukrajinského jazyka a jeho vývoje. Hlavní pozornost je věnována roli ukrajinské jazykovědy ve vývoji a přežití ukrajinského jazyka a přínosu ukrajinské jazykovědy pro dějiny slavistické a světové lingvistiky.
Předpoklady
Studium předpokládá pokročilou znalost ukrajinského jazyka a jeho norem, základů historické fonetiky, slovotvorby, lexikologie, gramatiky, syntaxe, stylistiky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Pravidelná aktivní účast na přednáškách, průběžné plnění všech dílčích úkolů, samostatná práce s vědeckými články a odbornou literaturou v ukrajinštině. Písemný referát na téma jednoho z okruhů studia a ústní prezentace referátu. Dovednost práce s vědeckými prameny. Písemná zápočtová práce.
Doporučená literatura
  • (1961). Leskykon slovenoroskyj Pamby Bryndy . Kyjiv.
  • Beloded I.R. (1972). gramatika I.Uzhevycha 1643 goda. In.: Izvestija AN SSSR. Serija literatury i jazyka, .
  • Bevzenko S.P. (1991). Istorija ukrajinskoho movoznavstva. Istorija vyvchenna ukrajinskoji movy. Kyjiv.
  • Botvinnik M. (1983). Otkuda jest poshel bukvar.. Minsk.
  • Bykova N.A. Bukvara Ivana Fedorova sredi druhách naczalnych uchebnikov . In.: Izvestija AN SSSR. Serija literatury i jazyka, 1955. N.14. Vyp.5. .
  • Hrynchyshyn D.H. (1982). Charakterystyka imennych kategorii u hramatykach XVI ? XVIII st. In.: Schidnoslovjanski hramatyky XVI ? XVII st.. Kyjiv.
  • Chvatkova S., Onufrijenko H. (2006). Heneza ukrajinskoji movy u hipotezach ta koncepcijach movoznavstva XIX-XX st. In.: Personál.
  • Zhovtobruch M.A. (1982). Czastyny movy v Hramatyci slovjanskij Ivana Uzhevycha . In.: Schidnoslovjanski hramatyky XVI ? XVII st. . Kyjiv.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ukrajinská filologie maior (2019) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ukrajinská filologie minor (2019) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní