Předmět: Jazyková cvičení gramatická 3

» Seznam fakult » FIF » KSU
Název předmětu Jazyková cvičení gramatická 3
Kód předmětu KSU/7JCG3
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Ukrajinština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Cholodová Uljana, Mgr. Ph.D.
  • Arkhanhelska Alla, prof. DrSc.
Obsah předmětu
Sylaby 13 týdnů 1. Skloňování zájmen. Konstrukce se zájmeny v ukrajinštině. 2. Tvoření a skloňování číslovek. Shoda číslovek se jmény. 3. Mluvnická struktura slova. 4. Způsoby slovotvorby slovních druhů. Slovotvorba podstatných jmen, specifické rysy. 5. Způsoby slovotvorby slovních druhů. Slovotvorba přídavných jmen, specifické rysy. 6. Způsoby slovotvorby slovních druhů. Slovotvorba sloves, specifické rysy. 7. Slovotvorba příslovcí. 8. Skládání slov . 9. Zkracování. Vyslovování zkratkových slov v ukrajinštině. 10. Nemorfologický způsob slovotvorby. 11. Porovnávání ukrajinské a české slovotvorby. 12. Souhrnná cvičení. Slovotvorné rozbory. 13. Kontrolní test.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Účast na výuce - 13 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 12 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurs jazykových gramatických cvičení JCG3 koresponduje s kurzem MRF 1, který je teoreticky zaměřen a probíhá paralelně. Hlavní pozornost je věnována rozboru textů a dělení gramatických forem, dále praktickému osvojení, způsobu slovotvorby ukrajinského jazyka, morfologickému a nemorfologickému způsobu slovotvorby, určování slovních druhů a jejich základních gramatických kategorií. Cílem tohoto kursu je základní přehled jmenných gramatických kategorií, zásad výslovnosti a pravidel pravopisu jmenných slov. Největší důraz je však kladen na výslovnost a tvoření jmenných slov. Během vyučování se předpokládá souhrnný nácvik mluvnických kategorií jmenných slov z hlediska srovnávacího s českou mluvnicí a překládaní vět a krátkých úryvků textů.
Získání přehledu gramatického a slovotvorného systému současné ukrajinštiny, způsobů tvoření slov v ukrajinštině. Schopnost správně vyslovovat slova a věty, psát podle pravidel ukrajinského pravopisu.
Předpoklady
Znalost základní terminologie slovotvorby a gramatiky. Úspěšné absolvování předmětu Jazyková cvičení gramatická 1,2

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

- pravidelná aktivní účast na seminářích s max. počtem absencí 2x za semestr, - průběžné plnění všech dílčích úkolů, - vyhledávání řešení sporných otázek, - jazykovědné aktuality, - aktivní zapojení do diskuse, - samostatná práce se slovníky a další literaturou, - písemný test na morfologické příznaky a tvary jmenných slovních druhů, - dovednost správného tvoření slov a jejich výslovnosti - dovednost správné interpunkce
Doporučená literatura
  • Anderš, J. (2002). Ukrajinština vážně i vesele.. Olomouc.
  • Bas-Kononenko. (2010). Ukrajinska mova: teorija, zavdanna, testy.
  • Myronova, H. (1999). Praktický kurs ukrajinštiny.. Brno.
  • Pljušč, M. J. - Leuta, O.I. - a kol. (2003). Sučasna ukrajins´ka literaturna mova. Zbirnyk vprav.. Kyjiv.
  • Ponomariv, O. (2001). Sučasna ukrajinska mova. Kyjiv.
  • Vinnyc´ka. (2000). Ukrajinska mova. Častyna 1.. Kyjiv.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ukrajinská filologie se specializací na překladatelství a hospodářskou praxi (2019) Kategorie: Filologické vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní