Témata 1. Experimentem k "novému umění" (Vítězslav Nezval: Pantomima) 2. Lze skloubit filozofii a populární literární formy? (Ladislav Klíma: Utrpení knížete Sternenhocha) 3. Pokusné oscilování mezi expresionismem a surrealismem (Richard Weiner: Hra doopravdy), 4. Experimentem proti tzv. realistickému vyprávění (Milada Součková: Bel canto) 5. Experiment s deníkem (Jiří Kolář: Prométheova játra) 6. Experiment jako reakce na totalitní umění (Ivo Vodseďálek: Trapná poezie + Egon Bondy: Totální realismus) 7. Experimentování s formálními a typografickými možnostmi (Václav Havel: Antikódy) 8. Bezohledný experiment (Věra Linhartová: Rozprava o zdviži) 9. Experiment ? la nový román (Alena Vostrá: Vlažná vlna) 10. Experiment jako poslání (Josef Hiršal: Básně, třásně, rohypnol) 11. Od civilismu přes experiment k meditaci (Emil Juliš: Nevyhnutelnosti) 12. Experiment s živelnou poezií (Miroslav Topinka: Trhlina). 13. První vlna literárního experimentu v německé romantice 14. Experiment v avantgardě: expresionismus, dada (výběr lyriky z překladů Ludvíka Kundery a Radka Malého) 15. Vladimir Majakovskij: Tragédie Vladimír Majakovskij (drama ? ruský futurismus 10. let 20. stol.) 16. Daniil Charms: Stařena ? povídka (skupina OBERIU, 30. léta 20. stol.) 17. Postmoderní experiment v americké literatuře: pastiš a povrch(nost) ? Děti květin a jiné světy (Richard Brautigan: V melounovém cukru) 18. Postmoderní demytizace (Donald Barthelme: Mrtvý otec)
|
V semináři bude věnována pozornost charakteristice pouze na první pohled jednoznačnému pojmu experiment a jeho kritické recepci. Dalším cílem bude reflexe procedur a mechanismů, které ve vnímatelském povědomí stanovují, jaké dílo je už experimentální a jaké ještě ne. Analýzy a interpretace vybraných děl české, ale také americké, německé a ruské literatury 20. století by měly přednostně poukazovat na vztah k tradici, vůči níž se vymezuje každý nový artefakt a nastupující generace, ale rovněž na podíl experimentálních děl při utváření dobových estetických hodnot či iniciování jejich proměn.
Získání přehledu v evropské experimentální literatuře 20. století.
|
Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)
Aktivní účast na seminářích (max. 2 absence), přednesení 1 referátu referátu (rozsah 5-7 ns, komplexní analýza a interpretace, včetně využití sekundární literatury) nebo 2 koreferátů (rozsah 1 ns, problémově či detailně založený příspěvek, vycházející především ze subjektivní invence autora) - neodezní-li příspěvky na semináři, musejí být odevzdány jejich písemné verze.
|
-
(1992). Česká literatura (1945-1970). Interpretace vybraných děl.. Praha.
-
Balaštík, M. (2010). Postgenerace. Zátiší a boje poezie 90. let 20. století. Brno.
-
Bradbury, M., Ruland, R., Hubáčková, A., Arbeit, M., Jařab, J., Jařab, J., Peprník, M., Prágerová, V., Obenausová, S., & Jařab, J. (1997). Od puritanismu k postmodernismu: dějiny americké literatury. Praha: Mladá fronta.
-
Eagleton, Terry. (2005). Úvod do literární teorie. Praha.
-
Frenzel, H. A., & Frenzel, E. (1970). Daten deutscher Dichtung: chronologischer Abriß der deutscher Literaturgeschichte. Band 2, Vom Biedermeier bis zur Gegenwart. München: Deutscher Taschenbuch Verlag.
-
Glanc, T., & Kleňhová, J. (2005). Lexikon ruských avantgard 20. století. Praha: Nakladatelství Libri.
-
Holý, Jiří. (1993). Český Parnas. Praha.
-
Hruška, Petr a kol. (2008). V souřadnicích volnosti. Praha.
-
Janoušek, P. a kol. (2007). Dějiny české literatury 1945-1989. Praha.
-
Kol. aut. Český dekameron. Sto knih 1969-1992.
-
Kol. aut. (1994). Slovník české prózy 1945-1994. Ostrava.
-
Kol. aut. Slovník českých spisovatelů od roku 1945 I, II.. Praha.
-
Kol. aut. (1964). Slovník českých spisovatelů. Praha.
-
Kožmín, Z. a Trávníček, J. (1998). Na tvrdém loži z psího vína.. Brno: JOTA.
-
Lehár, J. a kol. (2004). Česká literatura od počátků k dnešku. Praha.
-
Machala, L. a kol. (1994). Panorama české literatury. Olomouc.
-
Mukařovský, J. a kol. (1995). Dějiny české literatury IV. (tzv. akademické). Literatura od konce 19. století do roku 1945. Praha.
|