Vyučující
|
-
Arkhanhelska Alla, prof. DrSc.
|
Obsah předmětu
|
01. Proměny lingvistického paradigmatu. 02. Vznik a vývoj psycholingvistiky, sociolingvistiky. Základní pojmy. 03. Význam slova a možnosti jeho popisu. Mentální lexikon. Produkce a percepce řeči. 04. Jazyk a společnost. Jazyková politika. Jazykové menšiny. Jazyk a moc. 05. Mezikulturní komunikace. 06. Antropocentrický přístup k jazyku. 07. Klíčové pojmy kognitivní lingvistiky: koncept, konceptualizace, metaforizace. 08. Jazykový obraz světa, klíčové slovo. 09. Teorie textu. Její vznik a vývoj. Základní pojmy. 10. Základní směry lingvistiky textu. 11. Text a jeho definice. Vlastnosti. Kategorie. 12. Koherence. Koheze. Intertextualita.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Psycholingvistika a sociolingvistika Přednáška a seminář jsou věnovány moderním širokým mezioborovým disciplínám, jimiž lze obohatit teoretické poznatky získané studiem tradičních lingvistických disciplín. Jedná se o komunikativní lingvistiku, kdy se studuje fungování jazyka v konkrétní řečové situaci za výrazného uplatnění psychických a sociálních aspektů řečové činnosti. Kognitivní lingvistika Disciplína má za cíl uvést studenty do širšího kontextu změny lingvistického paradigmatu spojené s nástupem antropocentrismu a důrazem na interpretační přístup k jazyku. Prezentují se základní školy v rámci směru kognitivní lingvistiky a klíčové pojmy a metody nového pohledu na jazykovědná zkoumání (srov. koncept, konceptualizace, metaforizace, mentální postupy, jazykový obraz světa, klíčové slovo aj.). Disciplína je koncipována jako odborná přednáška garanta s následující širší diskusí účastníků semináře na předem zadané otázky a prezentací individuálně připravených výstupů na dílčí předem zadaná témata s diskusí. Teorie textu Obsahem přednášky a seminářů je předmět, metody a vymezení tzv. textové lingvistiky a jejích klíčových pojmů. V kontextu světové lingvistiky textu se kriticky posuzují koncepce představitelů české a ruské textové lingvistiky (Daneš, Palek, Sgall, Padučevová, Gaľperin aj.). Předmětem zájmu je samo pojetí textu, jeho výstavby a hranic, interpretace tzv. diskurzu a analýza takových konstitutivních kategorií textu jako jsou koheze a koherence, anafora, reference a d.
Znalosti a dovednosti z příslušných aplikovaných lingvistických, resp. pomezních disciplín v aplikaci na jazykový materiál v porovnávacím rusko-českém a česko-ruském plánu.
|
Předpoklady
|
Úroveň znalosti ruského jazyka C1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. U cizinců znalost češtiny stejného stupně. Znalosti z obecné lingvistiky i dílčích lingvistických disciplín na úrovni magisterského stupně filologického studia. Celkový všeobecný přehled v oblasti humanitních a společenskovědních disciplínách.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
- aktivní účast na přednáškách, seminářích, - studium doporučené literatury, - zpracování samostatné prezentace, projektu či referátu - úspěšné složení zkoušky
|
Doporučená literatura
|
-
Altmann,G.T.M.: . (2005). Výstup na babylonskou věž. Otázky jazyka, mysli a porozumění.. Praha.
-
Bell, R.T. Sociolingvistika. Moskva 1980.
-
Bulygina, T.V., Šmelev, A.D.:. konceptualizacija mira (Na materiale russkoj grammatiki). Moskva 1997.
-
Daneš, Fr. a Hlavsa, Z. (1985). Věta a text.. Praha.
-
de Beaugrande, R., and W. Dresler. Introduction to Text Linguistics.
-
Dolník, J.-Bajzíková, E. Textová lingvistika. Bratislava 1992.
-
Flídrová, H.:. Sociolingvistické a psycholingvistické aspekty dialogu a polylogu v ruštině. Praha, 1989..
-
Gaľperin, I.R. Tekst kak ob´jekt lingvističeskogo issledovanija.. Moskva 1981.
-
Hoffmannová, J. Sémantické a pragmatické aspekty koherence textu. In: Linguistica VI, Praha 1983.
-
HOFFMANNOVÁ, J. (1997). Stylistika a... Praha: Trizonia.
-
Karaulov, Ju.N. (2006). Russkij jazyk i jazykovaja ličnosť. Moskva.
-
Kořenský, J. Jazyk-řeč-poznání. Olomouc 2004.
-
Lakoff, G. - Johnson, M. (2002). Metafory, kterými žijeme. Brno: Host.
-
Leonťev, A.A. (1962). Jazyk, reč´, rečevaja dejatel´nost´.. Moskva.
-
Mečkovskaja, M.B. Socia%lnaja lingvistika.. Moskva 2000.
-
Moskaľskaja, O.I. (1980). Grammatika teksta. Moskva.
-
Nebeská, I. (1992). Úvod do psycholingvistiky. Praha.
-
Šmelev, A.D. (2002). Russkja jazykovaja modeľ mira.. Moskva.
-
Vaňková et al. (2005). Co na srdci, to na jazyku. Praha.
-
Wierzbicka, A. (2001). Spostoavlenije kuľtur čerez posredstvo leksiki i grammatiki.. Moskva.
-
Wierzbicka, A. (1997). Understanding Cultures Through Their Key Words: English, Russian, Polish, German, and Japanese. New York: Oxford University Press.
|