Předmět: Ruská literární věda

» Seznam fakult » FIF » KSR
Název předmětu Ruská literární věda
Kód předmětu KSR/7RLV
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Ruština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
Morfologie textu: formule, motiv, syžet, vypravěč, formální postup, žánr styl. Ruská formální škola. Sémiotika a strukturalismus tartuské školy. M.M. Bachtin a kritika formální školy. Koncepce dialogu, polyfonie, vypravěče.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Disciplína se zabývá vývojem ruských literárněvědných koncepcí. Lze vyčlenit dvě linie literárněvědného bádání. První je historická poetika ? popis morfologie textu ? formule, motiv, syžet, vypravěč, formální postup, žánr, styl ? představitelé - A.N. Veselovkij, V.V. Vinogradov, ruská formální škola, sémiotika a strukturalismus tartuské školy. Z druhé strany se rýsuje ?dějinně filozofická? koncepce ? A. A. Potebňa, M.M. Bachtin a jeho kritika formální školy, koncepce dialogu, polyfonie, vypravěče, renesančního vidění. Seminář uvede hlavní představitele ruského literárněvědného bádání a myšlenkových koncepcí v diachronním vývoji a synchronním průřezu.
Znalost vývoje ruských literárněvědných koncepcí, znalost základních problémových okruhů a termínů ruské literární vědy.
Předpoklady
Znalost teorie literatury na úrovni Bc. studia. Znalost dějin ruské literatury 19. a 20. století. Splnění podmiňujícího předmětu Vybrané kapitoly z ruské literatury.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

účast na přednáškách a seminářích s max. počtem absencí za semestr 2 týdny konspekty ze zadaných studií plnění zadaných úkolů, připravenost, aktivní zapojení do diskuse seminární práce na zvolené téma (bude upřesněno během semestru)
Doporučená literatura
  • Bachtin, M. M. Francois Rabelais a lidová kultura středověku a renesance. Praha 2007.
  • Bachtin, M. M., Honzík, J., & Parolek, R. (1971). Dostojevskij umělec: k poetice prózy. Praha: Československý spisovatel.
  • Bachtin, M. M. Román jako dialog. Praha 1980..
  • Lotman, J. Štruktúra umeleckého textu. Bratislava 1990..
  • Propp, V. J., Pittermannová, M., Štěpánková, J., & Lévi-Strauss, C. (1970). Morfologie pohádky se studií Clauda Lévi-Strausse. Praha: Ústav pro českou literaturu ČSAV.
  • Svatoň, V. Z druhého břehu. Torst. Praha 2002. (studie a eseje o ruské literatuře)..
  • Šklovskij, V. Teorie prózy. Praha 1933..
  • Tyňanov, J. N. Literární fakt. Praha 1988..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr