Předmět: Polské feministické myšlení

» Seznam fakult » FIF » KSO
Název předmětu Polské feministické myšlení
Kód předmětu KSO/7LT3
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština, Polština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jeništa Jan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod - promítání animace Nadace Feminoteka Całej pensji i połowy władzy. Diskuse. 2. Obrazové dějiny polského ženského hnutí - Elementarz feministyczny Nataliy Cholewczuk. 3. Nové vyjednávání genderové smlouvy - Damy, rycerze i feministki Sławomiry Walczewske. 4. Práva žen v Polsku v 21. století - Świat bez kobiet Agnieszky Graff. 5. Feministická literární kritika. 6. Současná polská feministická próza 7. Feminismus v polském výtvarném umění 8. Promítánía kritická analýza filmu Seksmisja. 9. Profily výjimečných polských žen - Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek Sylwiy Chutnik. 10. Proč je revoluce ženou? - Kobiety i duch inności Mariy Janion. 11. Polské ženské hnutí dnes. 12. Závěrečné prezentace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty s historií a současností feministického hnutí v Polsku, s metodami feministické literární kritiky a také s ukázkami polské feministické literatury a polského feministického výtvarného umění. Dalším cílem je rozvíjet dovednosti v oblasti analýzy a interpretace kulturních textů s využitím nástrojů feministické kritiky a také rozvíjet schopnost práce s online databázemi vědeckých publikací a kompetence v oblasti kritického čtení těchto publikací.
Velmi dobrá orientace v historii a současnosti polského feministického myšlení, schopnost samostatné analýzy vybraných kulturních textů s využitím nástrojů feministické kritiky.
Předpoklady
Velmi dobrá jazyková vybavenost, která je předpokladem pro čtení, analýzu a interpretaci odborných publikací a literárních děl.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemný test

Účast na hodinách (max. 2 absence za semestr), znalost odborné literatury, aktivní účast v diskusi, prezentace aktuálních úkolů v průběhu semináře, závěrečná prezentace.
Doporučená literatura
  • Graff, Agnieszka. (2021). Świat bez kobiet. Warszawa.
  • Cholewczuk, Natalia. (2022). Elementarz feministyczny. Szczecin.
  • Chutnik, Sylwia. (2021). Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek. Katowice.
  • Janion, Maria. (2006). Kobiety i duch inności, Sic!. Warszawa.
  • Kłosińska, Krystyna. (2010). Feministyczna krytyka literacka. Katowice.
  • Walczewska, Sławomira. (2006). Damy, rycerze i feministki. Kraków.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Polská filologie se specializací na překladatelství a hospodářskou praxi (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Polská filologie (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -