Předmět: Vzdělávání a poradenství

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Vzdělávání a poradenství
Kód předmětu KSA/VAPOR
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Klimentová Eva, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Seminář usiluje o to, aby se studenti mohli seznámit hlouběji s oblastmi praxe sociální andragogiky, které je zajímají v souvislosti s jejich zamýšlenou profesní orientaci či zájmem. Výčet okruhů je jen orientační nabídkou, v průběhu semestru skupina vybere dvě až tři témata, kterým se věnuje více do hloubky. Podle aktuálních možností jsou do semináře zařazovány besedy s kolegy z praxe a exkurse do různých zařízení poskytujících svým uživatelům sociální poradenství a edukaci. 1. Vymezení sociálního poradenství, historie, společenská role a očekávání, vztah k edukaci, začlenění do andragogiky. 2. Pole sociálního poradenství, historický vývoj, současná podoba. Vztah k dalším pomáhajícím profesím. 3. Osobnost sociálního poradce, profese sociálního poradce, etika v profesi sociálního poradce. 4. Jednotlivec a rodina jako uživatelé sociálního poradenství. 5. Specifické cílové skupiny sociálního poradenství, jejich typologie, možnosti a limity jejich andragogického ovlivnění. 6. Náhradní rodinná péče, ústavní výchova, navazující služby po ukončení náhradní péče pro mladé dospělé. 7. Senioři jako uživatelé sociálního poradenství, sociální služby pro seniory, práce s rodinou seniora. 8. Klienti se zdravotním postižením v praxi sociálního poradenství - ambulantní a terénní programy. 9. Klienti se zdravotním postižením v praxi sociálního poradenství - pobytové služby. 10. Lidé bez domova jako uživatelé sociálního poradenství, sociální služby. 11. Pachatelé, oběti a svědkové domácího násilí jako uživatelé sociálního poradenství, sociální služby. 12. Ostatní osoby sociálně vyloučené nebo sociálním vyloučením ohrožené v praxi sociálního poradenství.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámení studentů s šíří a pestrostí pole praxe andragoga při práci s osobami ohroženými sociálním oslabením nebo sociálním vyloučením. Sociální poradenství je vnímáno jako možná profilace andragogického ovlivňování životní reality (nejen) dospělého člověka, která v sobě obsahuje četné edukativní prvky. Obsah předmětu je vymezen jako aplikace teoretického pojetí andragogiky na konkrétní pole praxe.
Orientace v poli praxe andragogiky. Prohloubení znalostí o vybraných oblastech andragogické praxe.
Předpoklady
Základní orientace v andragogice.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Povinná prezenční účast na semináři v rozsahu minimálně 75 %. Aktivní účast na semináři. Odevzdání zadané kolokviální práce v rozsahu cca 5 normostran. Téma bude zadáno v rámci výuky.
Doporučená literatura
  • KOPŘIVA, K. (2000). Lidský vztah jako součást profese. Praha : Portál.
  • Novosad, L. (2006). Základy speciálního poradenství. Praha: Portál.
  • Úlehla, I. (1999). Umění pomáhat. Praha: SLON.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr