Předmět: Úvod do teorie migrace

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Úvod do teorie migrace
Kód předmětu KSA/UTM
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dohnalová Eva, PhDr. Ph.D.
  • Topinka Daniel, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Představení kurzu, požadavků. 2) Úvod. Vysvětlení základních pojmů. Hlavní migrační proudy a časoprostorové souvislosti (kdo, odkud, kam a proč). 3) Mezinárodní migrační pohyby v minulosti (přehled a podmíněnost vybraných důležitých migrací v historii lidstva.) 4) Teoretické koncepty mezinárodní migrace. 5) Integrace imigrantů: integrační politiky. Hlavní modely integrace imigrantů prosazované cílovými zeměmi. 6) Integrace imigrantů: základní pojmy a koncepty. Dimenze integrace, měření integrace. 7) Uprchlíci, žadatelé o azyl a lidská práva. 8) Neoprávněná migrace a neoprávněné ekonomické aktivity migrantů. 9) Česko, část 1: Česko - nově se konstituující imigrační země. Vývoj migrace a migrační politiky. Sociálně-demografický profil imigrantů. 10) Česko, část 2: Ukrajinci a Vietnamci v ČR.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující práce ve skupinách
Výstupy z učení
Přednáška má za cíl detailně seznámit studenty s procesem mezinárodní migrace. Pochopit jeho podstatu, příčiny a důsledky. Zdůrazněn je vývojový aspekt hodnocení. Globální pohled je doplněn o analýzu kontinentů a vybraných zemí - se zvláštním zřetelem k Česku (kromě samostatného bloku je krátká diskuse příslušných aspektů mezinárodní migrace v Česku součástí mnoha dalších bloků).
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen vymezit pojem migrace a jeho obsah, bude se orientovat v základní terminologii spojené s mezinárodními migracemi, bude umět interpretovat přístupy ke studiu migrace a migrační politiky a bude mít dostatečné povědomí o základních a aktuálních typech migrace včetně toho, jak je ovlivňují postupující transnacionalizace a globalizace. Mimo to bude student umět definovat pojmy vztahující se k integraci imigrantů a interpretovat výsledky tohoto procesu a jednotlivých integračních politik. Student dále umí zhodnotit a kriticky interpretovat migrační situaci v celosvětovém i středoevropském kontextu a dokáže jí porozumět v aktuálních souvislostech.
Předpoklady
Kurz předpokládá aktivní zájem studenta/-ky o problematiku mezinárodní migrace. Dále je předpokládána schopnost porozumět anglicky psanému textu (odborným článkům, kapitolám z knih).

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Docházka (min. 75 %). Aktivní účast v hodinách. Domácí příprava na vybrané hodiny. Zakončení: kolokvium
Doporučená literatura
  • Bade K.J. (2005). Evropa v pohybu. Praha.
  • BARTOSZEWICZ, Monika Gabriela. Pevnost Evropa. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury. 2020.
  • IOM. (2019). World Migration Report 2020.
  • KOUDELKA, Josef. (2018). Imigrace a liberalismus: dopady migrace, teorie a možná řešení. Brno:Centrum pro studium demokracie a kultury.
  • UHEREK, Zdeněk; HONUSKOVÁ, Věra; OŠŤÁDALOVÁ, Šárka a GÜNTER, Vladislav. (2016). Migrace: historie a současnost. Ostrava: Občanské sdružení PANT.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Sociologie (2016) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: -