Předmět: Teorie organizace

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Teorie organizace
Kód předmětu KSA/TORG
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Gigalová Veronika, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Organizace - symptom modernity Základní charakteristika vzniku potřeby vytvářet moderní formální organizace a organizovat tak společenský život jednotlivců. 2. Fungování moderní organizace Základní principy nutné pro založení, vznik a následné fungování formální organizace v modernitě. 3. Typy organizací a vliv této typologie na jejich řízení Vymezení základních principů řízení formální organizace v souvislosti s teoretickým vysvětlením fungování společnosti. 4. Regulace sociálního chování Definice základních forem regulace sociálního chování a jednání ve formální organizaci s teoretickou argumentací. Systematizace sociálního jednání pro fungování formální organizace. 5. Teorie byrokracie M. Webera Základní principy Weberovy teorie byrokracie jako vysvětlení možností fungování a udržení formální organizace v moderní společnosti. 6. Klasické řízení F. Taylora Definování řídících mechanismů pro odpovídající vedení lidí v organizacích v mechanistickém období moderní společnosti. 7. Škola lidských vztahů Vymezení teoretického konceptu Školy lidských vztahů Eltona Maya. 8. Změny v organizaci v moderní společnosti Charakteristika sociální změny a její vliv na principy fungování formální organizace v modernitě. 9. G. Simmel - formální sociologie, konflikt a formální organizace Principy a vysvětlení principů této sociologické teorie v návaznosti na fungování formálních organizací. 10. H. A. Simon - teorie omezené racionality Omezení, která ovlivňují rozhodování v řídícím procesu formálních organizací v modernitě. 11. Strukturálně funkcionální pojetí organizace Systém formální organizace vysvětlen na principech struktury. 12. R. K. Merton - nezamýšlené důsledky a formální organizace Vysvětlení možných důsledků jednání v rámci řízení formální organizace a vliv okolí na možnosti odhadu důsledků jednání v organizaci.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem této disciplíny je seznámit studenty se základními principy fungování formální organizace v moderní společnosti. Modernita je v tomto kurzu chápána z pohledu sociologického členění společenského vývoje. Základní princip moderní formální organizace je zařazen do společenského kontextu a argumentován teoretickými přístupy jednotlivých teoretiků. Odraz této argumentace ve fungování ziskové organizace a především ve vedení jejich členů.
- Student dokáže definovat základní principy teorie organizace v intencích vývoje modernity a modernizačních změn. - Student umí popsat a interpretovat vývojová stádia řízení a vedení lidí v období trvání moderní společnosti. - Student dokáže vysvětlit základní principy teorií, které vysvětluje vznik a fungování organizace sociálního života v modernitě. - Student zná hlavní představitele teoretických konceptů fungování formální organizace v moderní společnosti. - Student umí interpretovat jednotlivé teoretické koncepty fungování formální organizace v modernitě. - Student je schopen analýzy konkrétní organizace ve stávajícím sociálním prostředí a analyzované kroky a informace je schopen argumentovat teoretickými koncepcemi fungování ziskové organizace ve společnosti. - Na vhodně zvolených kritériích existence formální moderní organizace je student schopen ukázat základní principy jejího fungování, prosperity a vývoje. - Student dokáže analyzovat konkrétní organizační prostředí. - Na základě analýzy je student schopen navrhnout a konstruovat manažerské postupy pro ovlivňování zaměstnanců směrem ke strategickému cíli organizace. - Student je schopen kritického uvažování a identifikovat nedostatky, které v organizaci způsobují problémy ve fungování. - Student je zároveň kompetentní na základě syntézy shrnout a formulovat základní nedostatky organizace a sestavit a naplánovat možnosti nápravy s ohledem na všechny dostupné důsledky, které jeho návrh přináší.
Předpoklady
KSA/ANSPM, KSA/ZAKMA,KSAŘLZPM, KSA/ORGCH, KSA/USPM, KSA/OSPM

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

K udělení zápočtu musí student vypracovat esej, která je zadána jako korespondenční úkol. Esej musí odpovídat požadované kvalitě, která je běžná pro tuto formu odborného textu. Získání zápočtu je nutnou podmínkou pro možnost absolvovat zkoušky. Zkouška bude probíhat ústní formou. Student musí prokázat dostatečné vědomosti z předmětu Teorie organizace a dokázat argumentovat svá tvrzení teoretickými autoritami tohoto vědního oboru.
Doporučená literatura
  • BALON, J. 2008. Teorie komunikativního jednání Jürgena Habermase. In ŠUBRT, Jiří. Sodobá sociologie II. : Teorie sociálního jednání a sociální struktury. Praha : Karolinum, 2008..
  • BARTOŇKOVÁ, H., ŠIMEK, D. 2002 Andragogika. Studijní texty pro distanční studium. Olomouc: Středisko distančního vzdělávání..
  • ETZIONI, A. 1995 Morální dimenze ekonomiky. Praha: Victoria Publishing..
  • Fotr, J., Dědina, J.:. Manažerské rozhodování.1. vyd., Praha, 1997..
  • Giddens, A. (1999). Sociologie. Praha: Argo.
  • Gigalová, V. Teorie organizace. Olomouc 2009..
  • GIGALOVÁ, V., ZNEBEJÁNEK, F. Paradigmata andragogiky. In: Ryšavý, D.: Acta universitatis Palackianae Olomucensis. Olomouc: Univerzita Palackého, 2008, s. 15 - 27..
  • Hubík, S. Sociologie vědění. Praha 1999.
  • Keller, J.:. Sociologie byrokracie a organizace. Sociologické nakladatelství, Praha 1996..
  • Keller, J. (1997). Úvod do sociologie.. Praha: SLON.
  • KELLER, J. 1990 Sociologie konfliktu. Brno: Masarykova univerzita..
  • KLOFÁČ, J., TLUSTÝ, V. 1965 Soudobá sociologie I. Praha: NPL..
  • KUBÁTOVÁ, H., ZNEBEJÁNEK, F. 2008 Základy sociologie. Olomouc: UP v Olomouci..
  • MARTUCELLI, D. 2008 Sociologie modernity. Itinerář 20. stol. Brno..
  • MERTON, R., K. 2007 Studie ze sociologické teorie. Praha: Slon..
  • NAKONEČNÝ, M. (1996). Motivace lidského jednání.. PRAHA: ACADEMIA.
  • NOVOTNÁ, E. 2008 Sociologie organizace. Praha: GRADA..
  • NOVÝ , I., SURYNEK, A. 2006 Sociologie pro ekonomy a manažery. Praha : Grada Publishing.
  • SIMON, A., H. 1979 Rational decision making in business organisations. American Economic Review, 69:493--513..
  • SIMON, H.A., MARCH, J.G., GUETZKOW, H. 1958 Organisations. New York: Wiley..
  • ŠUBRT, J. 2006 Talcott Parsons: Od struktury jednání k teorii systémů. In Univerzita Karlova. Talcott Parsons a jeho přínos soudobé sociologické teorii. Praha : Karolinum..
  • VAN DER LAAN, G. 1998 Otázky legitimace sociální práce. Ostrava..
  • WEBER, M. 1998 Metodologie sociálních věd. Praha..
  • WEBER, M. 1999 Protestantská etika a duch kapitalismu. Praha..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr