Předmět: Sociologie zdraví a nemoci

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Sociologie zdraví a nemoci
Kód předmětu KSA/SZN
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ivanová Kateřina, doc. PhDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Pojetí zdraví a nemoci v historické perspektivě;; 2. Individuální a společenská hodnota zdraví, zdraví jako veřejný a soukromý statek; medicinalizace a medikalizace života současné společnosti; 3. Zdraví a nemoc v sociologických teoriích I. - strukturální funkcionalismus; 4. Zdraví a nemoc v sociologických teoriích II. - interpretativní pojetí a sociální konstruktivismus; 5. Změny perspektiv v sociální konstrukci zdraví a nemoci (biomedicínský model, socio - ekologický model, psychosomatický model); 6. Objektivní hodnocení zdraví a nemoci I. - ukazatele zdravotního stavu populace (úmrtnost, úmrtnostní tabulky a střední délka života, kojenecká úmrtnost, mužská nadúmrtnost, zdraví žen - plodnost, porodnost, potratovost); 7. Objektivní hodnocení zdraví a nemoci II. - ukazatele zdravotního stavu populace (nemocnost, incidence a prevalence, léta života prožitá bez nemoci, možnosti měření kvality života); 8. Sociální determinanty zdraví (vývoj); 9. Sociální determinanty zdraví (současnost); 10. Nerovnosti ve zdraví a programy WHO; 11. Kulturní odlišnosti v pojímání zdraví a nemoci v návaznosti na demografická fakta; 12. Sociologické výzkumy zaměřené na zdraví a nemoc (historický vývoj a současné trendy), zdravotní gramotnost; 13. Sociologie zdraví a nemoci sociální lékařství, sociální epidemiologie, sociální pediatrie a sociální geriatrie 14. Zápočtový seminář

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se sociologickými aspekty zdraví a nemoci, ukázat jejich pojetí v sociologických teoriích a odlišnost od pojetí biomedicínského a psychologického. V rámci předmětu jsou analyzovány kulturní vlivy na jednání ve vztahu ke zdraví a k nemoci v historickém vývoji i v současnosti. Na základě demografických dat (úmrtnosti, nemocnosti, porodnosti, plodnosti, potratovosti) seznamuje s přístupy ke zdraví a k nemoci různých sociálních skupin identifikovaných podle pohlaví, věku, etnické příslušnosti, náboženství, vzdělání, ekonomického statusu, pracovních podmínek, životního stylu. Na podkladě dat z národních i nadnárodních databází ukazuje způsob stanovování základních ukazatelů zdravotního stavu populace jako určujících indikátorů zdravotní politiky. Vysvětluje determinanty zdraví a nemoci, se zaměřením na sociální determinanty, a jejich ukotvení v dokumentech Světové zdravotnické organizace. Objasňuje základní pojmy ve vztahu k podpoře zdraví a prevenci nemocí, včetně zdravotní gramotnosti jako současného konstruktu i ideologie zdravotní politiky.
Student bude schopen nazírat na zdraví a nemoc jako na společenský jev, a ten odlišit od fenoménů biomedicínského a psychologického. Na základě sociologických paradigmat bude umět rozlišit normativní a interpretativní přístup ke zdraví. Uvědomí si důležitost demografických dat jako základu pro hodnocení zdraví společnosti. Porozumí odlišnosti pojímání zdraví a nemoci v kulturních kontextech. Pochopí vývoj sociálních determinant zdraví a nemocí. Bude znát trendy sociologických výzkumů v oblasti zdraví a nemoci, včetně výzkumů zdravotní gramotnosti. Bude schopen odlišit sociologii zdraví a nemoci od ostatních příbuzných vědních disciplín.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Prezentace skupiny studentů (vždy 3 - 4 studenti) na téma: trendy vybraného demografického jevu ve vztahu k sociálnímu a kulturnímu pojetí zdraví a nemoci u konkrétních populačních skupin (na úrovni národní nebo mezinárodní). Další požadavky: 75% docházka na semináře
Doporučená literatura
  • Databáze: Ústavu zdravotnických informací a statistiky, Eurostatu, Světové zdravotnické organizace.
  • BARRY, A., M. and CH., YUILL. 2008. Understanding the Sociology of Health: An Introduction. London: SAGE publication. ISBN-13: 9781412936224..
  • BÁRTLOVÁ, S. a S. MATULAY. 2009. Sociologie zdraví, nemoci a rodiny. Bratislava: Osveta. ISBN 978-80-8063-306-6..
  • COCKERHAM, W. C. ed. 2016. The Blackwell Companion to Medical Sociology. Oxford: John Wiley & Sons Inc. ISBN13 (EAN): 9781119250678..
  • GABE, J., BURY, M. and A., M. ELSON. 2004. Key Concepts in Medical Sociology. London: SAGE publication. ISBN 10: 0761974423 ISBN 13: 9780761974420.
  • IVANOVÁ, K., JURÍČKOVÁ, L. a I. GLADKIJ. 2014. Medicína a společnost. Olomouc: Vydavatelství UP. ISBN 978-80-244-3446-9..
  • IVANOVÁ, K., JURÍČKOVÁ, L. a I. GLADKIJ. 2014. Medicína a společnost. Olomouc: Vydavatelství UP. ISBN 978-80-244-3446-9. Skriptum. Dostupné z: http://med.upol.cz/flipviewerxpress.html.
  • Ivanová, K. (2013). Lifestyle and Health. In KUBÁTOVÁ, Helena ed. Ways of Life in the Late Modernity.. Olomouc: VUP.
  • IVANOVÁ, K. 2014. Zdravotní gramotnost. Distanční text. Dostupné z: https://edis.upol.cz/fzv/elearning/.
  • Marmot, M., Wilkinson, R.G. (2006). Social Determinants of Health. Oford: Oxford University Press.
  • ŠPATENKOVÁ, N. 2003. Problematika zdraví a nemoci. Studijní texty pro distanční studium. Olomouc: Vydavatelství UP, Filozofická fakulta. ISBN 80-244-0648-9..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Sociologie (2016) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: -