Předmět: Sociologie rodiny

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Sociologie rodiny
Kód předmětu KSA/SORO
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sýkorová Dana, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do disciplíny: O čem je dnešní sociologie rodiny? Klasické a současné teorie rodiny. 2. Transformace rodiny v době pozdně moderní. Demokratizace a individualizace rodinných vztahů, dynamizace rodiny, pluralizace rodinných struktur a forem. Globalizace, migrace a partnerské či rodinné vztahy. 3. Rodina a příbuzenství v demografické perspektivě. 4. Měnící se významy partnerství, rodičovství (mateřství, otcovství) a dětství. 5. Rodinná socializace. 6. Genderové aspekty moci, autority a dělby práce v rodině. 7. Svět rodiny a svět práce. 8. Rodina po rozvodu. 9. Příbuzenství v sociologické perspektivě. Teorie příbuzenských vztahů a vzájemné podpory v rodině. 10. Rodinné vztahy, směna, resp. negociace pomoci a podpory mezi příbuznými. 11. Odvrácená tvář rodiny: Domácí násilí. 12. Proměny rodiny krize rodiny? Paradoxy, resp. ambivalence rodinné, příbuzenské interakce. Solidarita konflikt. Osobní, partnerská autonomie sociální (rodinné, příbuzenské) vazby.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Kurz vychází z prezentace sociologických teorií rodiny. Soudobé teorie a aktuální empirické výzkumy jsou základem pro představení a kritickou diskusi nynějších sociologických přístupů k rodině, rodičovství a dětství. Kurz směřuje k porozumění zdrojům, projevům a důsledkům rostoucí diverzity partnerského a rodinného života. Důraz je kladen na perspektivu nahlížení na rodinu přesahující rámec "nukleární rodiny" cílem je postihnout zejména inter- a intragenerační vztahy v (širší) rodině a negociaci vzájemné pomoci s ohledem na zdroje, historii vztahů aj. individuální, rodinné a situační proměnné či "pravidla" vyjednávání v každodenním životě a v krizích a jeho ambivalentní charakter.
Studující se dokáží orientovat v sociologických teoriích rodiny a příbuzenství. Budou obeznámeni s vybranými stěžejními tématy aktuální sociologické debaty o rodině. Získané znalosti budou schopni využít ke kritické analýze a interpretaci jevů souvisejících s rodinou, příbuzenstvím.
Předpoklady
Nejsou formulovány.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

1/ Přečtení povinné literatury, schopnost využít poznatky v diskusi zadaných témat v průběhu semestru a při závěrečném kolokviu. 2 /Přednesení referátu na vybrané téma, resp. jeho power-pointová prezentace v časovém limitu 25 minut. Referující zformulují rovněž 2 až 3 otázky do diskuse. Po dohodě s vyučující bude možné zpracovat a prezentovat téma individuálně nebo ve dvojici. Studující si vybírají referát z témat, jejichž seznam předloží vyučující na začátku semestru. Referující studentky/studenti zpřístupní teze referátu a otázky k diskusi ostatním vždy nejpozději týden před konáním výuky. 3/ Zpracování eseje z oboru sociologie rodiny, který bude podkladem pro kolokvium. Rozsah eseje 5 normostran. Studující odevzdají esej nejpozději týden před zkouškou. 4/ Vykonání zkoušky, která bude mít formu kolokvia, tj. rozpravy navazující na esej (viz bod 3), povinnou četbu, obsah přednášek a referátů přednesených v průběhu kurzu. Požadavky budou upřesněny na úvodní přednášce kurzu.
Doporučená literatura
  • Beck, U., Beck-Gernsheim, E., & Jeřábková, P. Dálková láska: životní formy v globálním věku.
  • Beck, U. (2004). Riziková společnost. Na cestě k jiné moderně. Praha: SLON.
  • Cohen, P. N. (2014). The Family: Diversity, Inequality, and Social Change.. New York.
  • Giddens, A., & Možný, I. (2012). Proměna intimity: sexualita, láska a erotika v moderních společnostech. Praha: Portál.
  • Jallinoja, R., Widmer, E. D. (2011). Families and Kinship in Contemporary Europe. Rules and Practices of Relatedness.. Basingstoke: Palgrave Macmillan.
  • Jeřábek, H., Hamanová, J., Řehák, J., & Tomandlová, V. (2013). Mezigenerační solidarita v péči o seniory. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON).
  • Možný, I., & Jiránek, V. (2008). Rodina a společnost. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON).
  • Newman, D. (2008). Families: A Sociological Perspective. Boston.
  • Parsons, T. , Bales, R. F. (1955). Family, Socialization and Interaction Process.. Glencoe.
  • Singly, F., Šašková, L., & Štech, S. (1999). Sociologie současné rodiny. Praha: Portál.
  • Sýkorová, D. (2007). Autonomie ve stáří: kapitoly z gerontosociologie. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON).
  • Widmer, E. D. (2010). Family Configurations. A Structural Approach to Family Diversity.. London: Ashgate.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Sociologie (2016) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -