Vyučující
|
-
Šimečková Eva, doc. JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Pracovní právo, jeho předmět, postavení v systému práva, funkce a prameny. Téma si klade za cíl studenty seznámit se základními informacemi o pracovním právu jako samostatném právním odvětví, vymezit jeho předmět a rovněž studentům přiblížit návaznost pracovního práva na další právní odvětví právního řádu ČR. 2. Působnost, interpretace a aplikace norem českého pracovního práva. Toto téma navazuje na znalosti studentů z právní propedeutiky a konkretizuje obecné znalosti již nabyté na konkrétní oblast pracovního práva. 3. Základní zásady pracovního práva. V rámci tohoto tématu jsou studenti seznámeni se základními zásadami obsaženými v zákoníku práce, ale také rovněž se základními zásadami ústavního charakteru, které se vztahují na pracovněprávní vztahy. 4. Pracovněprávní vztahy. Téma studentům přiblíží zejména pojem, druhy a účastníky pracovněprávních vztahů. 5. Vznik pracovního poměru a jeho změny. Téma se věnuje především okolnostem vzniku pracovního poměru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, jednotlivým způsobům vzniku pracovního poměru a stěžejní částí je pracovní smlouva a její náležitosti. 6. Způsoby skončení pracovního poměru. Jednotlivé způsoby skončení pracovního poměru jsou nosným obsahem tohoto tématu, jejich základní rozdělení podle toho zda se jedná o právní úkon jednostranný, dvoustranný nebo skončení pracovního poměru na základě právní události či úředního rozhodnutí. 7. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Toto téma studenty seznámí s uzavíráním a náležitostmi dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce. 8. Pracovní doba a doba odpočinku. Studenti budou seznámeni se zákonnou délkou pracovní doby, rozvržením pracovní doby a právní úpravou práce přesčas. Další část bude pojednávat o přestávkách v práci, dovolené a překážkách v práci. 9. Odměňování za práci. Předmětem tématu je platná právní úprava odměňování v mzdové a platové sféře a náhrada výdajů poskytovaná zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce. 10. Péče o zaměstnance. Právní úprava péče o zaměstnance obsahuje tři základní oblasti, a to péči o pracovní podmínky zaměstnanců, péči o odborný rozvoj zaměstnanců a stravování zaměstnanců. 11. Odpovědnostní vztahy v pracovním právu. Téma přiblíží studentům charakteristické rysy pracovněprávní odpovědnosti a jednotlivé druhy pracovněprávní odpovědnosti, včetně bezdůvodného obohacení. 12. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci. Platná právní úprava bezpečnosti a ochrany zdraví při práci obsažená v zákoníku práce.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Disciplína podává základní informace o pojetí pracovního práva a jeho postavení v systému práva a seznamuje posluchače s podstatnými aspekty individuálního pracovního práva. Pracovní právo upravuje především vztahy vznikající mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Obsahem předmětu bude výuka individuálního pracovního práva, zaměřená na vznik, změnu a zánik pracovního poměru, základní povinnosti zaměstnanců, pracovní dobu a dobu odpočinku, mzdu (plat) a jejich náhrady, péči o zaměstnance, pracovní podmínky, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a náhradu majetkové a nemajetkové újmy. Důraz je kladen na praktické dovednosti studentů v oblasti personální práce, zejména vyhotovování pracovních smluv, dohod, vnitřních předpisů, atd. Předmět je určen navazujícímu programu Andragogiky, i těm, kteří již absolvovali KSA/PRPRK, vyučuje se společně.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Zpracování seminární práce v rozsahu 10 NS na téma zadané při tutoriálu odpovídající tématům zahrnutým do předmětu. Obsahem seminární práce bude teoretické zpracování tématu, doplněné aktuální judikaturou zejména Nejvyššího soudu ČR a dále zkušenostmi studentů z praxe. Nedílnou součástí písemné práce bude seznam použitých pramenů a literatury.
|
Doporučená literatura
|
|