Předmět: Pracovní právo

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Pracovní právo
Kód předmětu KSA/PRPRK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šimečková Eva, doc. JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Pracovní právo, jeho předmět, postavení v systému práva, funkce a prameny. Téma si klade za cíl studenty seznámit se základními informacemi o pracovním právu jako samostatném právním odvětví, vymezit jeho předmět a rovněž studentům přiblížit návaznost pracovního práva na další právní odvětví právního řádu ČR. 2. Působnost, interpretace a aplikace norem českého pracovního práva. Toto téma navazuje na znalosti studentů z právní propedeutiky a konkretizuje obecné znalosti již nabyté na konkrétní oblast pracovního práva. 3. Základní zásady pracovního práva. V rámci tohoto tématu jsou studenti seznámeni se základními zásadami obsaženými v zákoníku práce, ale také rovněž se základními zásadami ústavního charakteru, které se vztahují na pracovněprávní vztahy. 4. Pracovněprávní vztahy. Téma studentům přiblíží zejména pojem, druhy a účastníky pracovněprávních vztahů. 5. Vznik pracovního poměru a jeho změny. Téma se věnuje především okolnostem vzniku pracovního poměru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, jednotlivým způsobům vzniku pracovního poměru a stěžejní částí je pracovní smlouva a její náležitosti. 6. Způsoby skončení pracovního poměru. Jednotlivé způsoby skončení pracovního poměru jsou nosným obsahem tohoto tématu, jejich základní rozdělení podle toho zda se jedná o právní úkon jednostranný, dvoustranný nebo skončení pracovního poměru na základě právní události či úředního rozhodnutí. 7. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Toto téma studenty seznámí s uzavíráním a náležitostmi dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce. 8. Pracovní doba a doba odpočinku. Studenti budou seznámeni se zákonnou délkou pracovní doby, rozvržením pracovní doby a právní úpravou práce přesčas. Další část bude pojednávat o přestávkách v práci, dovolené a překážkách v práci. 9. Odměňování za práci. Předmětem tématu je platná právní úprava odměňování v mzdové a platové sféře a náhrada výdajů poskytovaná zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce. 10. Péče o zaměstnance. Právní úprava péče o zaměstnance obsahuje tři základní oblasti, a to péči o pracovní podmínky zaměstnanců, péči o odborný rozvoj zaměstnanců a stravování zaměstnanců. 11. Odpovědnostní vztahy v pracovním právu. Téma přiblíží studentům charakteristické rysy pracovněprávní odpovědnosti a jednotlivé druhy pracovněprávní odpovědnosti, včetně bezdůvodného obohacení. 12. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci. Platná právní úprava bezpečnosti a ochrany zdraví při práci obsažená v zákoníku práce.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Disciplína podává základní informace o pojetí pracovního práva a jeho postavení v systému práva a seznamuje posluchače s podstatnými aspekty individuálního pracovního práva. Pracovní právo upravuje především vztahy vznikající mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Obsahem předmětu bude výuka individuálního pracovního práva, zaměřená na vznik, změnu a zánik pracovního poměru, základní povinnosti zaměstnanců, pracovní dobu a dobu odpočinku, mzdu (plat) a jejich náhrady, péči o zaměstnance, pracovní podmínky, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a náhradu majetkové a nemajetkové újmy. Důraz je kladen na praktické dovednosti studentů v oblasti personální práce, zejména vyhotovování pracovních smluv, dohod, vnitřních předpisů, atd.
Student zná základní pojmy a instituty pracovního práva. Student zná aktuální právní úpravu pracovněprávních vztahů a dalších vztahů vznikajících při uplatňování práva na práci. Student umí aplikovat nabyté teoretické poznatky v modelových příkladech. Student umí interpretovat a aplikovat právní předpisy pracovního práva. Student absolvující tento předmět získá základní znalosti z oblasti pracovního práva, se zaměřením na individuální pracovní právo. Student tak bude schopen teoretickou znalost právní úpravy této oblasti prakticky aplikovat na konkrétní případy. Student umí vypracovat jednoduché pracovněprávní dokumenty, zejména pracovní smlouvu, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a jednoduché vnitřní předpisy zaměstnavatele.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Zpracování seminární práce v rozsahu 10 NS na téma zadané při tutoriálu odpovídající tématům zahrnutým do předmětu. Obsahem seminární práce bude teoretické zpracování tématu, doplněné aktuální judikaturou zejména Nejvyššího soudu ČR a dále zkušenostmi studentů z praxe. Nedílnou součástí písemné práce bude seznam použitých pramenů a literatury.
Doporučená literatura
  • Bělina, Miroslav - Drápal, Ljubomír a kol. kol. Zákoník práce. Komentář.. Praha: C. H. Beck.
  • Hůrka, Petr a kol. Pracovní právo v bodech s příklady. Praha: Wolters Kluwer.
  • Hůrka, Petr a kol. Pracovní právo.. Plzeň: Aleš Čeněk.
  • Šimečková, Eva. Zákaz diskriminace v pracovněprávních vztazích. Praha: Leges.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr