Předmět: Právo pro andragogy III.

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Právo pro andragogy III.
Kód předmětu KSA/PRPM3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šimečková Eva, doc. JUDr. Ph.D.
  • Tesaříková Čermáková Klára, Mgr. Bc.
Obsah předmětu
1. Pracovní právo, jeho předmět, postavení v systému práva, funkce a prameny. Téma si klade za cíl studenty seznámit se základními informacemi o pracovním právu jako samostatném právním odvětví, vymezit jeho předmět a rovněž studentům přiblížit návaznost pracovního práva na další právní odvětví právního řádu ČR. 2. Působnost, interpretace a aplikace norem českého pracovního práva. Toto téma navazuje na znalosti studentů z právní propedeutiky a konkretizuje obecné znalosti již nabyté na konkrétní oblast pracovního práva. 3. Základní zásady pracovního práva. V rámci tohoto tématu jsou studenti seznámeni se základními zásadami obsaženými v zákoníku práce, ale také rovněž se základními zásadami ústavního charakteru, které se vztahují na pracovněprávní vztahy. 4. Pracovněprávní vztahy. Téma studentům přiblíží zejména pojem, druhy a účastníky pracovněprávních vztahů. 5. Vznik pracovního poměru a jeho změny. Téma se věnuje především okolnostem vzniku pracovního poměru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, jednotlivým druhům pracovních poměrů a stěžejní částí je pracovní smlouva a její náležitosti. 6. Způsoby skončení pracovního poměru. Jednotlivé způsoby skončení pracovního poměru jsou nosným obsahem tohoto tématu, jejich základní rozdělení podle toho zda se jedná o právní úkon jednostranný, dvoustranný nebo skončení pracovního poměru na základě právní události či úředního rozhodnutí. 7. Doplňkové pracovněprávní vztahy. Toto téma studenty seznámí s uzavíráním a náležitostmi dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce. 8. Pracovní doba a doba odpočinku. Studenti budou seznámeni se zákonnou délkou pracovní doby, rozvržením pracovní doby a právní úpravou práce přesčas. Další část bude pojednávat o přestávkách v práci, dovolené a překážkách v práci. 9. Odměňování za práci. Předmětem tématu je platná právní úprava odměňování v podnikatelské a nepodnikatelské sféře a náhrada výdajů poskytovaná zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce. 10. Péče o zaměstnance. Právní úprava péče o zaměstnance obsahuje tři základní oblasti, a to péči o pracovní podmínky zaměstnanců, péči o odborný rozvoj zaměstnanců a stravování zaměstnanců. 11. Odpovědnostní vztahy v pracovním právu. Téma přiblíží studentům charakteristické rysy pracovněprávní odpovědnosti a jednotlivé druhy pracovněprávní odpovědnosti, včetně bezdůvodného obohacení. 12. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci. Platná právní úprava bezpečnosti a ochrany zdraví při práci obsažená v zákoníku práce.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Disciplína podává základní informace o pojetí pracovního práva a jeho postavení v systému práva a seznamuje posluchače s podstatnými aspekty individuálního pracovního práva. Důraz je kladen na praktické dovednosti studentů v oblasti personální práce, zejména vyhotovování pracovních smluv, dohod, vnitřních předpisů, atd.
- Student zná základní pojmy a instituty pracovního práva. - Student zná aktuální právní úpravu pracovněprávních vztahů a dalších vztahů vznikajících při uplatňování práva na práci. - Student umí aplikovat nabyté teoretické poznatky v modelových příkladech. - Student umí interpretovat a aplikovat právní předpisy pracovního práva. - Student umí vypracovat jednoduché pracovněprávní dokumenty, zejména pracovní smlouvu, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a jednoduché vnitřní předpisy zaměstnavatele.
Předpoklady
KSA/ PRPM1, KSA/PRPM2

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

K udělení zápočtu je nezbytné splnit všechny tři korespondenční úkoly uvedené ve studijní opoře. Splnění zápočtu je nezbytnou podmínkou připuštění ke zkoušce. Zkouška probíhá písemnou formou.
Doporučená literatura
  • Zákon č. 1/1993 Sb. v platném znění, Ústava České republiky.
  • Zákon č. 2/1993 Sb. v platném znění, Listina základních práv a svobod.
  • Zákon č. 262/2006 Sb. v platném znění, zákoník práce.
  • Bělina, M. a kol.:. Pracovní právo. 1. vyd. Praha: C.H.Beck, 2001.
  • Galvas, Milan a kol.:. Pracovní právo. 2. vyd. Brno: MU, 2001.
  • Hochman, J. a kol.:. Zákoník práce s komentářem. Praha: Linde, 2007.
  • Hůrka P. a kol.:. Pracovní právo v bodech s příklady, Praha: ASPI, 2008.
  • Jouza, L.:. Slovník pracovního práva. Praha: Polygon, 1999.
  • Jouza, L.:. 100 vzorů smluv, dohod a podání ze zákoníku práce, Praha: Polygon, 1999.
  • Sobčík, J.:. Vzory pracovněprávních dokumentů. Praha: Sagit, 2001.
  • Zachariáš, J. a kol.:. Praktikum pracovního práva, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr