Předmět: Právo pro andragogy I.

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Právo pro andragogy I.
Kód předmětu KSA/PRPM1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Gadasová Dalimila, JUDr. Dr.
  • Tesaříková Čermáková Klára, Mgr. Bc.
  • Šimečková Eva, doc. JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Právní problematika bude zaměřena na následující věcné studijní okruhy: 1. Právní dualismus, právo veřejné, právo soukromé, vybrané prameny práva na úseku práva veřejného. 2. Právo veřejné, základní charakteristika vybraných odvětví práva veřejného. 3. Základy právní propedeutiky na úseku práva veřejného, charakter právních norem a působnost právních norem. 4. Právo ústavní, prameny právní úpravy. Dělba moci, moc zákonodárná, výkonná a soudní. Ústavní zakotvení územní samosprávy. 5. Listina základních práv a svobod. 6. Právo správní, členění (část obecná, zvláštní, procesní a trestní), vymezení a charakteristika základních pojmů a institutů. 7. Veřejná správa, její členění, právní předpoklady pro výkon státní správy a právní rámec samosprávy. Vztah veřejné správy k moci výkonné, zákonodárné a soudní. 8. Organizace veřejné správy v ČR, subjekty a vykonavatelé. Obec, kraj jako veřejnoprávní korporace, výkon samostatné a přenesené působnosti. 9. Projevy činnosti veřejné správy, akty abstraktní a akty konkrétní. 10. Právní záruky práva s akcentem na veřejnou správu. Odpovědnost za škodu v právu veřejném. 11. Právo veřejné a trestání, správní trestání, druhy správních deliktů, právní předpoklady pro uložení sankce. 12. Právo na dobrou správu v evropském kontextu.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
"Základy veřejné správy a práva veřejného" patří k úvodnímu odbornému právnímu předmětu, jehož hlavním cílem je uvést do problematiky z pohledu právní terminologie a vybraných institutů ve veřejné správě a vybraných odvětvích práva veřejného, s akcentem na odvětví práva ústavního a odvětví práva správního. Cílem je nejen kvalifikovaná orientace ve vybrané právní problematice a příslušných pramenech práva, ale i přiměřená schopnost aplikovat tyto právní pojmy a instituty při řešení konkrétních právních situací. Zejména z pohledu ústavního rámce patří tento předmět k nosným odborným předmětům, na který budou navazovat další právní disciplíny.
- Přiměřená orientace ve vybrané oblasti práva veřejného, její prokázání. - Schopnost vymezit základní pojmy a instituty a interpretovat prameny práva. - Přiměřená schopnost aplikace pramenů práva na konkrétní právní situace. - Schopnost vyřešení základních právních situací v praxi, s cílem posouzení a zvolení dalších právních postupů a kroků v konkrétní věci.
Předpoklady
KSA/ANSPM

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Záp./ Zkouška - forma písemná/ ústní. Zápočet - kladné vyhodnocení korespondenčního úkolu spočívající v řešení zadané právní situace s právní argumentací. Splnění zápočtu je nezbytnou podmínkou připuštění ke zkoušce. Zkouška - kvalifikovaná právní orientace v zadaných zkušebních okruzích, prokázání schopnosti aplikace získaných právních znalostí na konkrétní právní situace.
Doporučená literatura
  • Dalimila Gadasová. Základy veřejného práva pro andragogy, UP Olomouc, 2013.
  • Dušan Hendrych a kol. (2012). Správní právo. Obecná část, 8. vydání, Praha 2012. Praha : C.H.Beck.
  • Horzinková Eva a kol. Správní právo procesní, 4. vydání, PRaha 2012.
  • Viktor Knapp. Teorie práva, 3. dotisk, Praha 1995.
  • Vladimír Sládeček a kol. Správní právo - zvláštní část, 2. vydání, Praha, 2014, (kap. 10 a 11).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr