Předmět: Odborná supervidovaná praxe 2

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Odborná supervidovaná praxe 2
Kód předmětu KSA/OSPR2
Organizační forma výuky Praxe mimo UP
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Klimentová Eva, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Cílem praxe je: 1. Základní orientace studenta v sociální sféře, poznání organizační, politické, legislativní a administrativní struktury služby. 2. Orientace v hlavních metodách sociální práce uplatňovaných na pracovišti. 3. Poznání standardní i "nestandardní" klientely pracoviště. 4. Poznání systému financování poskytovaných služeb. 5. Poznání výhod a nevýhod služby, silných a slabých stránek. 6. Pozorování a podrobení konstruktivní kritice lokalizace moci v zařízení. 7. Pozorování a podrobení konstruktivní kritice nástrojů a postupů zplnomocňování klientů k participaci na rozhodování v daném zařízení. 8. Povšimnutí si typických strategií jednání sociálního pracovníka, který vede studentovi praxi. 9. Pozorování klimatu týmové (ne)spolupráce na pracovišti. 10. Poznání postavení sociálního pracovníka v multidisciplinárním týmu. 11. Podrobnější studium vybraného sociálního případu, sledování jeho geneze a zásahů supervidujícího sociálního pracovníka. 12. Nácvik, naplnění a doložení vybrané kompetence sociálního pracovníka.

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Disciplína je realizována prostřednictvím praktické výuky studenta na vybraném pracovišti praxe sociální práce. Student navštíví pracoviště v rozsahu 40 hodin. Očekává se, že zde získá orientaci v problematice řešené na pracovišti, v právních normách, které práci s klienty upravují, a bude veden k aplikaci znalostí a dovedností získaných v průběhu studia při přímé práci s klientem sociální práce.
Nabyté znalosti: - student zná aktuální sociální síť pomáhajících organizací v oblasti cílové skupiny; - student se orientuje v legislativě vztahující se k výkonu sociální práce s cílovou skupinou; - student rozumí struktuře organizace, ve které praktikoval, jejím hodnotám, poslání, cílům; - student zná metody práce s cílovou skupinou organizace, kde praktikoval; - student chápe roli sociálního pracovníka a dalších odborníků v organizaci, kde praktikoval; - student zná potřeby cílové skupiny a specifika potíží, které s klientelou organizace, ve které praktikoval, řeší. Nabyté dovednosti: - student umí aplikovat vhodné metody a techniky sociální práce při práci s cílovou skupinou; - student umí aplikovat příslušné právní předpisy pro řešení sociální situaci cílové skupiny; - student umí rozvíjejí účinnou komunikaci k klientem cílové skupiny; - student se orientuje v situaci a potřebách klienta, umí posoudit jeho sociální situaci, vytvářet individuální plán spolupráce s klientem a volit vhodný způsob sociální intervence; - student umí získávat potřebné informace a dále je využívat ve prospěch klienta; - student umí rozeznat rizikové faktory svého působení a stanovit meze své podpory; - student umí vést základní dokumentaci o klientovi v souladu se standardy organizace, ve které praktikoval. Nabyté způsobilosti: - student se ztotožňuje s cíli, hodnotami a etickými principy sociální práce; - student si je vědom etických dilemat souvisejících s výkonem sociální práce; - student vnímá sebe sama jako nástroj sociální práce; - student dokáže identifikovat své silné a slabé stránky a využít je v práci s klientem; - student je schopen dokladovat a prezentovat svoji práci; - student umí hodnotit svou činnost a činnost druhých.
Předpoklady
OSP1

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Předpokladem udělení zápočtu je vypracování zprávy z praktické výuky v rozsahu přibližně 6 normostran textu (viz výše) a potvrzení daného pracoviště, že student absolvoval praktickou výuku v rozsahu minimálně 40 hodin. Zpráva z praxe zahrnuje: A. Maximálně 3 normostrany s následujícím obsahem: - popis zařízení nebo instituce, jeho kompetencí a obvyklé klientely; - uvedení cílů, které pracoviště naplňuje; - seznam hlavních právních norem, které chod zařízení nebo instituce upravují; - popis personálního obsazení pracoviště; - popis a hodnocení poskytovaných služeb. B. Minimálně 2 normostrany s následujícím obsahem: - popis chování tamějšího sociálního pracovníka (sociálních pracovníků) a jeho hodnocení a návrhy na zlepšení, co se od něj student naučil a čím mu byl odstrašujícím pří?kladem; - deníkové záznamy aktivit realizovaných studentem na pracovišti praktické výuky. Ze záznamů musí být jednoznačně zřejmé, čím student čas praktické výuky naplnil, co bylo obsahem jeho aktivit v praktické výuce, jak moc se mohl zapojit do činnosti organizace, čím ho praxe obohatila, co se naučil; - hodnocení absolvované praxe co v daném zařízení funguje a nefunguje a proč, co by se dalo zlepšit. C. Minimálně 1 normostrana s následujícím obsahem: - důkaz o nabytí kompetence sociálního pracovníka. Podkladem je nastudování publikace Zuzany Havrdové (viz výše) a přílohy k anotaci. Na každé ze šesti odborných supervidovaných praxí v průběhu studia si student vybere jednu kompetenci a doloží důkazy nabytí minimálně dvou kritérií kompetence. Během studia je třeba naplnit všech šest kompetencí.
Doporučená literatura
  • Havrdová, Zuzana. Kompetence v praxi sociální práce. Praha: Osmium, 1999..
  • Kahánková, J. a kol. Průvodce odborným prakticým vzděláváním v sociální práci. Ostrava: KSP, ZSF OSU, 2007..
  • Maroon, I., Matoušek, O., Pazlarová, H. Vzdělávání studentů sociální práce v terénu. Model pro supervizi. Praha: karolinum, 2007..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr