Vyučující
|
-
Vočka Zbyněk, Mgr. Bc.
-
Musilová Alice, Mgr.
-
Klimentová Eva, PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Obecná charakteristika soukromého práva Právo soukromé a veřejné. Základní pojmy občanského zákoníku. Zásady soukromého práva. 2. Osoby Definování fyzické osoby. Vymezení pojmu svéprávnost. Podpůrná opatření při narušené schopnosti zletilého právně jednat. 3. Opatrovnictví člověka Osoba opatrovníka. Jednání opatrovníka. Veřejný opatrovník. Opatrovnická rada. Soupis jmění a vyúčtování správy. 4. Právní jednání Definice právního jednání. Zdánlivé právní jednání. Výklad a forma právních jednání. Neplatnost právních jednání. 5. Manželství Vznik a zánik manželství. Neplatnost manželství. Práva a povinnosti manželů. Manželské majetkové právo. Registrované partnerství. 6. Poměry mezi rodiči a dítětem Určování rodičovství. Rodičovská odpovědnost a její výkon. Osobní styk rodiče s dítětem. Správa jmění dítěte. Zastupování dítěte. Výživné. 7. Náhradní rodinná péče Osvojení. Poručenství. Pěstounství. Svěření dítěte do péče jiné osoby. 8. Dědické právo Dědické tituly. Dědická smlouva. Závěť. Dědění ze zákona. Náhradní dědic. Odkaz. Přechod dluhů. Zřeknutí se dědického práva. Právo na povinný díl a nepominutelný dědic. 9. Nájem bytu Podmínky nájmu bytu. Nájemné a jiné platby. Práva a povinnosti stran. Společný nájem. Podnájem. Skončení nájmu. Služební byt a byt zvláštního určení. 10. Občanské právo procesní Principy a prameny občanského práva procesního. Soustava soudů a jejich pravomoc. 11. Sociálně-právní ochrana dětí Systém sociálně-právní ochrany dětí. Opatření na ochranu dětí. Výkon sociálně-právní ochrany dětí pověřenými osobami. Zařízení sociálně-právní ochrany dětí.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je zprostředkovat studentům poznatky umožňující získat základní orientaci v občanském právu hmotném i procesním, přičemž akcent bude kladen na právní úpravu rodinné práva a systém sociálně-právní ochrany dětí. Nedílnou součástí výuky je řešení modelových situací, které mají nejen upevnit znalosti studentů, ale vést i k dovednosti implementovat získané poznatky v praxi sociální práce.
student/ka zná strukturu občanského zákoníku; student/ka je schopen/a základní terminologické orientace v oblasti soukromého občanského práva; student/ka definuje vybrané instituty soukromého občanského práva. student/ka dokáže posoudit právní aspekty sociální situace klienta z pohledu soukromého občanského práva; student/ka umí aplikovat jednotlivé instituty soukromého občanského práva ve vztahu k řešení sociální situace klienta. student/ka je schopen/a znalost soukromého občanského práva využít v rámci poradenského procesu a případové práce s klientem.
|
Předpoklady
|
KSA/UPSP nebo KSA/ZPRA
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Písemný test
Podmínkou udělení kolokvia je aktivní účast studenta na tutoriálu a absolvování písemného testu (70 % správných odpovědí).
|
Doporučená literatura
|
-
příslušné právní normy v platném znění.
-
Vybrané mezinárodní dokumenty v péči o rodinu a děti. Praha: MPSV ČR, 2000..
-
Eliáš, K. (2012). Nový občanský zákoník s aktualizovanou důvodovou zprávou a rejstříkem. Ostrava: Sagit.
-
Holub, M. a kol. Vzory smluv a podání. Praha: Linde, 1998..
-
Hurdík, J.-Adámková, K.-Fiala, J.-Hrušáková, M.- Korecká, V. (2002). Občanské právo hmotné. 3. opravené a doplněné vydání. MU Brno a Nakladatelství Doplněk.
-
Köttnerová, Renáta. Právo v praxi sociálního pracovníka. Olomouc: UP, 2003..
-
Musilová, A. Vočka, Z. Občanský zákoník v praxi sociální práce.
-
Schelleová, Ilona a kol. Právní postavení mladistvých, Praha: EUROLEX BOHEMIA (2004).
-
Stavinohová, J., Hlavsa, P. (2003). Civilní proces a organizace soudnictví. Doplněk a MU Brno.
-
Veselá, Renata a kol. (2003). Rodinn a rodinné právo - historie, současnost a perspektivy. Praha: EUROLEX BOHEMIA.
|