Vyučující
|
-
Topinka Daniel, doc. PhDr. Ph.D.
-
Klimentová Eva, PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Úvod - co je sociologický výzkum Vztah sociologického výzkumu k teorii a praxi sociální práce, role výzkumu, specifika aplikovaného výzkumu, normativní princip ve vědeckém poznávání sociálního světa. Sociální realita/reality a etnocentrismus. Jazyk výzkumu. Role výzkumníka a sociálního pracovníka. 2. Formulace výzkumného cíle a problému Formulace výzkumného cíle. Formulace výzkumného problému. Systematický postup výzkumné činnosti. Výběr vhodných témat, riziková témata. 3. Obecný rámec výzkumu - design výzkumu Přehled o stavu bádání. Teoretické koncepty v sociální práci - význam teorie. Smysl výzkumného projektu. Zpracování kompletního výzkumného projektu - od záměru k realizaci, výzkumná zpráva její prezentace. 4. Základní metodologické přístupy k sociální realitě Základní metodologické přístupy - kvalitativní a kvantitativní. Rozdíly v metodologiích. 5. Kvantitativní výzkum Výzkumný design kvantitativního výzkumu. Výzkumné hypotézy - zdroje, typy. Operacionalizace, indikátory a znaky. Výběrové techniky. 6. Výzkumné techniky - dotazník Typy otázek. Tvorba dotazníku, dramaturgie, sestavování a řazení otázek. Výhody a nevýhody dotazníku ve srovnání se strukturovaným rozhovorem. 7. Zpracování a interpretace kvantitativních dat Zpracovávání kvantitativních dat, statistické procedury, interpretace. 8. Kvalitativní výzkum Výzkumný design kvalitativního výzkumu. Základní typy výzkumů. Výběrové techniky. 9. Výzkumné techniky - rozhovor Typy otázek. Příprava a realizace rozhovoru. Kladení otázek. Míra strukturovanosti rozhovoru, typy rozhovoru, individuální a skupinový rozhovor. Záznamy rozhovoru, přepis dat. 10. Další výzkumné metody a techniky Vybrané kvantitativní a kvalitativní výzkumné metody a techniky (etnografického výzkumu, narativního výzkumu, fenomenologického výzkumu, biografického výzkumu). Základní přehled - etnografické pozorování, kvalifikované odhady, případové studie, mentální mapování, analýza sekundárních dat a dokumentů, analýza vizuálních dat a sociální ikonosféry, analýza potřeb, ohniskové skupiny). 11. Zpracovávání a interpretace kvalitativních dat, vyhodnocení a rozpoznání kvality výzkumu Zpracovávání kvalitativních, analýza dat, interpretace. Výzkumná kvalita a způsoby její kontroly a zajištění, validita a reliabilita. Redukce informací. 12. Etika v sociálním výzkumu, výzkumná zpráva Etické principy a zásady. Informovaný souhlas. Anonymizace a nakládání s osobními údaji. Ochrana všech zúčastněných stran. Struktura a finalizace výzkumné zprávy, prezentace výsledků.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Předmět představuje základní metody a techniky sociologického výzkumu využitelné v teorii a praxi sociální práce. Jeho cílem je získat orientaci v základních metodologických přístupech k sociální realitě, jednotlivých procedurách, metodách a technikách výzkumu, znát jejich výpovědní limity a umět prezentovat a využít získané poznatky. Přibližuje kvalitativní a kvantitativní výzkumné strategie a výzkumné techniky ve vztahu k aplikativní rovině a kompetencím sociálního pracovníka. Zdůrazňuje roli cílů výzkumné práce (výzkumného problému) pro volbu výzkumné strategie. Studenti jsou seznámeni s hlavními pravidly projektování sociologického výzkumu, problémy analýzy a interpretace dat.
Student/ka: zná základy a vztah sociologického výzkumu k teorii a praxi sociální práce, zná obecný rámec výzkumu, základní metodologické přístupy k realitě, zná základní metody a techniky sociologického výzkumu, rozlišuje kvalitativní a kvantitativní výzkum, orientuje se v dalších výzkumných metodách a technikách, základních způsobech zpracovávání a interpretace kvalitativních dat, zná způsoby kontroly kvality výzkumů a etické zásady v sociálním výzkumu. Student/ka: umí zformulovat výzkumný cíl a problém a zvolit pro jeho řešení vhodnou kvalitativní nebo kvantitativní metodologii, dokáže navrhnout výzkumný design kvantitativního i kvalitativního výzkumu a v rámci kvalitativního designu dokáže vymezit a navrhnout hypotézy, umí připravit dotazník a rozhovor jako základní výzkumné techniky, rozpozná kvalitu výzkumné studie a dbá etických zásad a pravidel při realizaci výzkumu. Student/ka: je schopen/na připravit návrh kvalitativního a kvantitativního výzkumu v podobě aplikovaného výzkumu v oblasti sociální práce a samostatně realizovat elementární kvalitativní i kvantitativní výzkum, je schopnen/na kriticky reflektovat a využít výsledky výzkumných studií pro práci sociálního pracovníka.
|
Předpoklady
|
KSA/UVDSO
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
K udělení kolokvia je nezbytné splnit oba korespondenční úkoly uvedené ve studijní opoře. Kolokvium probíhá formou skupinové diskuse nad texty korespondenčních úkolů.
|
Doporučená literatura
|
-
Jakákoliv učebnice statistiky , další doplnění na vstupním tutoriálu..
-
Buriánek, J.:. Systémová sociologie. Problém operacionalizace. Univerzita Karlova, Praha 1993..
-
Disman, M.:. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha 1994..
-
Huserl, E.:. Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie. Academia, Praha 1996.
-
Jeřábek. H.:. Úvod do sociologického výzkumu. Univerzita Karlova, Praha 1993..
-
Kapr, J., Šafář, Z.:. Sociologie nebo zdravý rozum? Praha 1969..
-
Katriak, M.:. Metodologické zásady sociologického výzkumu. Bratislava 1986..
-
Loučková, I. a kol.:. metodologické problémy současného kvalitativního výzkumu. Sborník prací. Interní publikace KSA FF UP, Olomouc 1995..
-
Loučková, I.:. Analýza dat II (s metodou LINDA v sociologickém výzkumu). UP Olomouc 1995..
-
Loučková, I.:. Analýza dat. (Jednorozměrná rozložení číselného typu.) Olomouc 1992..
-
Loučková, I. and Adams, A.:. Research in Social Work. In Adams,A.,Erath,P. and Shardlow,M. (Eds.). Key Themes in European Social Work. Lyme Regis: Russell House. Pp: 27-38..
-
Loučková,I.:. Základní statistické přístupy v sociologickém výzkumu. Olomouc 1991..
-
Nowak, S.:. Metodologie sociologických výzkumů. Svoboda, Praha 1975..
-
Petrusek, M.:. Teorie a metoda v moderní sociologii. Karolinum, Praha 1993..
-
Vytlačil, J.:. Výběrová šetření v praxi. SEVT 1969.
|