Předmět: Metodologie orální historie

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Metodologie orální historie
Kód předmětu KSA/MOH
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šotola Jaroslav, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
- Myšlenkové zdroje orální historie - Příklady realizovaných projektů v ČR i v zahraničí - Paměť a obraz minulosti - Biografické vyprávění - Příprava a realizace interview - Vztah narátor - tazatel, etika výzkumu - Přepis rozhovoru - Analýza a interpretace získaných dat

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace
  • Semestrální práce - 30 hodin za semestr
  • Exkurze - 60 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem semináře je seznámit studenty s orální historií jako moderní, rozvíjející se disciplínou, která se nachází na pomezí humanitních a sociálně-vědných oborů. Důraz bude kladen na metodologii výzkumu, a to ve vztahu k realizovaným domácím i zahraničním projektům. Studenti si pod vedením pedagoga nacvičí jednotlivé fáze kvalitativního zkoumání: výběr tématu projektu, okruh osob vhodných k interview, realizace a přepis rozhovorů, kódování a analýza získaných dat. Dílčím cílem kurzu je realizovat orálně-historický výzkum pohraničí se zřetelem k regionálním identitám jako důsledku poválečného dosídlení těchto oblastí.
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen demonstrovat znalost základů disciplíny orální historie; objasnit principy orálně-historického výzkumu; vysvětlit specifika orálně-historického výzkumu; popsat jednotlivé kroky výzkumu včetně etických souvislostí; naplánovat a realizovat vlastní orálněhistorický výzkum; analyzovat výsledky vlastního výzkumu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Doporučená literatura
  • Otáhal, Milan - Vaněk, Miroslav:. Sto studentských revolucí. Studenti v období pádu komunismu - životopisná vyprávění. NLN, Praha 1999..
  • Vaněk, Miroslav - Mücke, Pavel - Pelikánová, Hana:. Naslouchat hlasům paměti. Teoretické a praktické aspekty orální historie. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Praha 2007..
  • Vaněk, Miroslav - Urbášek, Pavel (eds.):. Vítězové? Poražení? Životopisná interview 1. 2. Prostor, Praha 2005..
  • Vaněk, Miroslav (ed.):. Obyčejní lidé??! Pohled do života tzv. mlčící většiny. Životopisná vyprávění příslušníků dělnických profesí a inteligence . Academia, Praha 2009..
  • Vaněk, Miroslav (ed.):. Ostrůvky svobody. Kulturní a občanské aktivity mladé generace v 80. letech v Československu. Votobia, Praha 2002..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr