Předmět: Migrace a náboženství

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Migrace a náboženství
Kód předmětu KSA/MIANK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Czarnecki Szczepan Pavel, Mgr.
  • Lužný Dušan, prof. PhDr. Dr.
  • Topinka Daniel, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky kurzu se zaměří mimo jiné na tato témata - 1. Studium náboženství v sociálních vědách. 2. Náboženství a vytváření identit; 3. Konceptualizace diaspory a náboženství; 4. Transnacionalismus a náboženské identity; 5. Náboženské instituce, organizace a migrace; 6. Židé - historické kořeny migrace; 7. Židovská migrace v novověku a moderních dějinách; 8. Muslimové a migrace: historické kořeny; 9. Islám a migrace moderních dějinách světě: USA, Blízký Východ a Evropa; 10. Křesťanství: náboženství jako faktor migrace ve středověku a v novověku; 11. Křesťanství a migrace do Nového světa, Moravští bratři; 12. Náboženství a migrace v současném světě - aktuální otázky.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty s problematikou role náboženství v procesech spojených s migrací. Kurz se zaměří na klíčové koncepty a problémy spojené se studiem migrace v sociálních vědách a na role náboženství v nich, zejména na roli náboženství v procesu vytváření identit, na koncept diaspory, transnacionalismu, sociálních sítí a rolí náboženství v nich či na fenomén vymístění ve vztahu k náboženství a náboženským identitám. Náplní kurzu jsou také konkrétní příklady náboženských faktorů v migračních procesech v dějinách i v současnost, zejména ve vztahu k judaismu, islámu a křesťanství.
Schopnosti a dovednosti: Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen: definovat základní principy studia náboženství v sociálních vědách ve vztahu k fenoménu migrace; demonstrovat znalost vybraných historických příkladů vlivu náboženských faktorů na migrační procesy; charakterizovat vybrané koncepty v rámci studia migrace a role náboženství v souvislosti s těmito koncepty.
Předpoklady
Nespecifikovány.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce, Písemný test

Písemný test, seminární práce, zkouška, prezentace, účast na výuce (absence do 25 %), četba podle zadání.
Doporučená literatura
  • Fisher, M. H. (2014). Migration. A World History. Oxford.
  • Garnett, J. - Hausner, S. L. (ed.). (2015). Religion in Diaspora. Cultures of Citizenship. London.
  • Sunders, J. B. - Fiddian-Qasmiyeh, J. (ed.). (2016). Intersections of Religion and Migration: Issues at the Global Crossroads. London.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr