Předmět: Metodologické aspekty tvorby odborného textu

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Metodologické aspekty tvorby odborného textu
Kód předmětu KSA/MATVD
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dopita Miroslav, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Metodologické aspekty tvorby odborného textu metodologie - základní pojetí a význam 2. Teoretické aspekty tvorby odborného textu volba vhodného teoretického zázemí pro tvorbu odborného textu, kritéria 3. Druhy odborného textu článek, příspěvek na konferenci, abstrakt, anotace, závěrečná práce, odborná publikace, příspěvek do sborníku, charakteristika a kritéria 4. Metodika tvorby odborného textu metodické aspekty tvorby odborného textu, metody a techniky 5. Východiska pro tvorbu odborného textu volba teoretických a kontextuálních východisek pro tvorbu textu, operacionalizace, kritéria 6. Zpracování výstupů odborného textu podoba a charakter výstupů odborného textu, požadavky na jejich výslednou podobu, vyústění odborného textu 7. Metodika práce s odbornou literaturou citační normy, práce s citačními normami, sekundární citace, citace z internetových zdrojů 8. Formální požadavky na odborný text rozsah, struktura, členění do kapitol a podkapitol 9. Autorství a spoluatorství u odborného textu výhody, nevýhody, charakter, podíl na výstupech 10. Citační index charakteristika, využití 11. Databáze a kartotéky charakteristika, využití, práce s nimi 12. On-line zdroje, e-knihovny charakteristika, využití, práce s nimi

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur), Pracovní činnosti (dílny)
Výstupy z učení
Disciplína poskytuje a rozvíjí dovednosti studentů v psaní odborného textu, zejména s jeho metodologickou stránkou. Disciplína je věnována základním pravidlům metodologického a teoretického ukotvení odborného textu, určení východisek, zpracování výstupů a práce s odbornou literaturou.
- Student zná základní požadavky na obsahovou podobu odborného textu. - Student zná základní požadavky na metodologickou podobu odborného textu. - Student dokáže rozlišit a vytvořit základní druhy odborného textu. - Student dokáže využít relevantní on-line zdroje pro tvorbu odborného textu. - Student dokáže navrhnout vhodný metodologický postup pro tvorbu odborného textu. - Student dokáže pracovat s relevantní literaturou pro téma daného odborného textu. - Student dokáže zvolit vhodná teoretická východiska pro tvorbu odborného textu.
Předpoklady
KSA/METSV, KSA/MEAN, KSA/SDPVD

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

K udělení zápočtu je nezbytné zpracovat a na tutoriálu prezentovat návrh struktury, cíle a metodologie magisterské diplomové práce.
Doporučená literatura
  • příslušná odborná literatura k vybranému andragogickému tématu - viz literatura u jednotlivých disciplín ve studijním plánu..
  • Studijní pomůcky: pracovní listy a powerpointové prezentace určené ke studiu dalších, doplňujících informací k tématu.
  • Kubátová, H.:. Rukověť autora diplomky. 1.vydání. Olomouc : Univerzita Palackého, 2009. 121 s. ISBN 978-80-244-2314-2..
  • Kubátová, H.; Šimek, D.:. Od abstraktu do závěrečné práce. Olomouc 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr