Vyučující
|
-
Topinka Daniel, doc. PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Úvod. Vysvětlení základních pojmů. Hlavní migrační proudy a časoprostorové souvislosti (kdo, odkud, kam a proč). 2. Teoretické koncepty mezinárodní migrace. 3. Imigrační politika a občanství. 4. Integrace imigrantů: základní pojmy a koncepty. Dimenze integrace, měření integrace. 5. Integrace imigrantů: integrační politiky. Hlavní modely integrace imigrantů prosazované cílovými zeměmi. 6. Transnacionalismus. Politická participace imigrantů. 7. Veřejné mínění a migrace. 8. Neoprávněná migrace a neoprávněné ekonomické aktivity migrantů. 9. Uprchlíci, žadatelé o azyl a lidská práva. 10. Dopad migrace na země původu migrantů. Vztah státu k emigrantům. Remitence, rozvoj, diaspory. 11. Ekonomické a demografické aspekty migrace. 12. Česko - nově se konstituující imigrační země. Vývoj migrace a migrační politiky. Sociálně-demografický profil imigrantů.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Cílem disciplíny je seznámit studenty s aktuální situací v oblasti mezinárodní migrace, základními teoretickými koncepty migrace a také s tím, jak je migrace vnímána soudobými společnostmi. Po vyjasnění základní terminologie následuje přehled hlavních teoretických konceptů migrace, na které navazuje přehled imigračních a integračních politik a jejich vývoje. Značný prostor je věnován právě procesu integrace imigrantů a jeho jednotlivým dimenzím: ať už různorodosti přístupu k integraci a k jejímu měření nebo různým podobám státních integračních politik. V další části kurzu se studenti seznámí s různými formami migrace a jejího dopadu na země cílové i na země původu emigrantů (např. neoprávněné ekonomické aktivity migrantů, remitence, veřejné mínění, uprchlíci, rozvojová politika, apod.). Závěr kurzu je věnován Česku a jeho přerodu ze země emigrační do země imigrační.
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen vymezit pojem migrace a jeho obsah, bude se orientovat v základní terminologii spojené s mezinárodními migracemi, bude umět interpretovat přístupy ke studiu migrace a migrační politiky a bude mít dostatečné povědomí o základních a aktuálních typech migrace včetně toho, jak je ovlivňují postupující transnacionalizace a globalizace. Mimo to bude student umět definovat pojmy vztahující se k integraci imigrantů a interpretovat výsledky tohoto procesu a jednotlivých integračních politik. Student dále umí zhodnotit a kriticky interpretovat migrační situaci v celosvětovém i středoevropském kontextu a dokáže jí porozumět v aktuálních souvislostech.
|
Předpoklady
|
Kurz předpokládá aktivní zájem studenta/-ky o problematiku mezinárodní migrace. Dále je předpokládána schopnost porozumět anglicky psanému textu (odborným článkům, kapitolám z knih).
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Písemná zkouška
75% účast. Prezentace zvoleného tématu v rozsahu 20 min. Podkladem pro prezentaci bude minimálně 5 odborných článků (příp. kapitol z odborných knih). Zkouška: písemná
|
Doporučená literatura
|
-
& Drbohlav, D. (2008). Nelegální ekonomické aktivity migrantů: (Česko v evropském kontextu ). V Praze: Karolinum.
-
Zákon č. 325/1999 Sb., o azylu, v platném znění.
-
Baršová, A., & Barša, P. (2005). Přistěhovalectví a liberální stát: imigrační a integrační politiky v USA, západní Evropě a Česku. Brno: Masarykova univerzita.
-
Brettell, C. B., & Hollifield, J. F. (2000). Migration theory: talking across disciplines. New York: Routledge.
-
Castles, S., & Miller, M. J. (2009). The age of migration: international population movements in the modern world. Basingstoke: Palgrave Macmillan.
-
kol. Films, Facts and Fiction on Migration.
-
PORTES, Alejandro; DEWIND, Josh (eds.). Rethinking Migration. New Theoretical and Empirical Perspectives. New York: Berghahn Books, 2008..
|