Předmět: Lingvistická antropologie - KA

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Lingvistická antropologie - KA
Kód předmětu KSA/LIAN
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zajícová Lenka, prof. Mgr. Ph.D.
  • Zámec Radim, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Jazyk a kultura - úvod. Lingvistická antropologie jako vědní disciplína, její předmět, metody a cíle, její místo ve vztahu k antropologii a lingvistice. Předchůdci a hlavní představitelé a jejich základní teze. Základní etnolingvistické pojmy a teorie jazykového relativismu - vývoj a stav diskuse. 2. Komunikace a počátky jazyka. Vznik a vývoj jazyka u lidstva. Teorie starší a moderní. Komunikační systémy u zvířat. 3. Vývoj jazyka u jedince (ontogeneze). Typy a fáze osvojování jazyka. Vývoj jazyka u jazykového společenství (fylogeneze). Genealogická klasifikace jazyků. Rekonstrukce prajazyka, pravlasti a prakultury. 4. Variace jazyka v prostoru. Idiolekty, dialekty a styly. Bilingvismus/multilingvismus, diglosie. Pidžiny a kreolštiny. Jazyková politika. 5. Stavba jazyka: Fonetický, fonologický, morfologický a syntaktický plán. Typologie jazyků. 6. Jazyk mluvený a psaný. Původ písma a typy systémů písma. Oralita a gramotnost: kognitivní a kulturní důsledky písemnictví, odlišnosti literárních a orálních kultur. 7. Jazyk a obraz světa. Kognitivní etnolingvistika. Konceptualizace, kategorizace, význam. Konceptualizace barev. Konceptualizace kvantity a číslovky. 8. Konceptualizace prostoru a prostorové referenční rámce. 9. Konceptualizace příbuzenských vztahů (typy příbuzenské terminologie; 8 parametrů popisu příbuzenských vztahů). 10. Pragmatika (pragmalingvistika): řečové akty, implikatury (princip informativnosti, kooperace), vyjadřování zdvořilosti, "ohrožení tváře". 11. Etnografie komunikace: řečová situace, řečová událost, řečový akt; SPEAKING: 8 aspektů řečové události; jazyková ideologie; jazyk ideologie.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Domácí příprava na výuku - 50 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz je zaměřen na jazyk jako jeden ze základních kulturních a společenských fenoménů a na vztah mezi jazykem, kulturou a myšlením. Seznamuje se základními lingvistickými pojmy a s předmětem, metodami a cíli lingvistické antropologie. Detailněji se věnuje některým vybraným oblastem jejího zájmu, jako je např. vztah mezi jazykem a obrazem světa, rozmanitost konceptualizací a kategorizací univerzálních skutečností (barvy, prostor, příbuzenské vztahy atd.) či etnografie komunikace.
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen definovat jazyk a místo studia jazyka v kontextu kulturní antropologie; vysvětlit vývoj představ o jazyce, jeho vzniku a vztahu s mimojazykovou skutečností; objasnit základní lingvistické pojmy; interpretovat odborné texty pojednávající o vztahu mezi jazykem, kulturou a myšlením či popisující metody a výsledky etnolingvistických výzkumů; zhodnotit platnost hypotéz o vztahu mezi jazykem a myšlením.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Systematické pozorování studenta

Schopnost přečíst a porozumět odbornému textu v anglickém jazyce. Úspěšné absolvování kurzu je podmíněno aktivní účastí na seminářích, kde se budou analyzovat české a anglické odborné texty v rozsahu přibližně 15 stran týdně.
Doporučená literatura
  • BUDIL, Ivo T.:. Mýtus, jazyk a kulturní antropologie. 4. vyd. Praha: Triton, 2003..
  • Čermák, František:. Jazyk a jazykověda. 4. vyd. Praha: Karolinum, 2011..
  • Černý, Jiří:. Úvod do studia jazyka. Olomouc: Rubico, 1998..
  • LAKOFF, George:. Ženy, oheň a nebezpečné věci: Co kategorie vypovídají o naší mysli. Praha: Triáda, 2006..
  • Levinson, Stephen C.:. Space in Language and Cognition. Cambridge: Cambridge University Press, 2003..
  • ONG, Walter J.:. Technologizace slova: Mluvená a psaná řeč. Praha: Karolinum, 2006..
  • Pokorný, Jan:. Lingvistická antropologie: Jazyk, kultura a mysl. Praha: Grada, 2010..
  • SALZMANN, Zdeněk:. Jazyk, kultura a společnost. Praha: Ústav pro etnografii a folkloristiku AV ČR, 1997..
  • Sapir, Edward:. Time Perspective in Aboriginal American Culture: A Study in Method. Ottawa: Government Printing Bureau, 1916..
  • Schieffelin, Bambi, Woolard, Kathryn, Kroskrity, Paul V.:. Language ideologies: practice and theory. New York: Oxford University Press, 1998..
  • VRHEL, František:. Základy etnolingvistiky. Praha: SPN, 1981..
  • WHORF, Benjamin Lee:. Language, Thought and Reality. Cambridge, Mass.: MIT Press, 1956..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr