Předmět: Kognitivní vědy

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Kognitivní vědy
Kód předmětu KSA/KVEDK
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bubík Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
  • Kotherová Silvie, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata jednotlivých přednášek: 1) Uvedení do kurzu; Od filozofie mysli ke kognitivním vědám 2) Dějiny umělé inteligence 3) Kognitivní sociologie - sociologie mysli Eviatara Zerubavela 4) Kognitivní obrat v ekonomii a vznik nových přístupů 5) Teorie archeologické krajiny v kognitivní perspektivě 6) Experimentální výzkum a technologie v humanitních vědách 7) Ztělesněná kognice a případ umělé ruky 8) Koncept kolektivní paměti a kognitivní vědy 9) Problém svobodné vůle z hlediska neurovědy 10) Diagnóza smrti a zrcadlový experiment 11) Experiment v terénu - případ Mauricius 12) Kognitivní mapy v architektuře, urbanismu a kosmologii Mayů 13) Snahy o sjednocení ekonomie, psychologie a neurovědy: Existuje něco jako neuroekonomie? 14) Kognitivni vyzkum v laboratori vs.v terenu 15) Výzkum vizuální percepce a salience na modelech schizofrenie

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurz uvádí do základů kognitivních věd, které jsou interdisciplinárním přístupem ke studiu lidské mysli a jejich procesů jako je paměť, vědomí, emoce či jazyk. Obsah kurzu seznamuje s historií kognitivních věd, metodologickými přístupy a teoretickými koncepty. Součástí kurzu budou také vybrané problémy kognitivních věd v podobě tzv. "case studies". Představeny budou rovněž rozličné metody, které se používají při terénním i laboratorním výzkumu v kognitivních vědách. Kurz bude věnovat pozornost problematice kognitivní filozofie, kognitivní antropologie, kognitivní religionistiky, neuroekonomie a neurovědy.
Studenti si osvojí znalost základních problémů kognitivních věd.
Předpoklady
Úspěšné ukončení kurzu je podmíněno 75% docházkou a závěrečným testem z povinné literatury a přednášek.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Účast na přednáškách; četba požadované literatury; absolvování zápočtu/zkoušky v podobě závěrečného testu. Ukončení předmětu bude probíhat formou testu v zápočtovém týdnu. V rámci testu bude student moci získat maximálně 20 bodů, přičemž na jeho úspěšné absolvování je nezbytný minimální počet 12 bodů, tedy 60%. Test se bude skládat ze dvou oblastí: 1) Znalost přednášených témat! 2) Znalost povinné literatury v podobě publikace: Petrů, Marek. (2008). Fyziologie mysli? Úvod do kognitivní vědy. Olomouc.
Doporučená literatura
  • Adams, Frederick; Aizawa, Kenneth. (2010). The Bounds of Cognition. Wiley-Blackwell, Oxford.
  • Petrů, Marek. (2008). Fyziologie mysli ? Úvod do kognitivní vědy. Olomouc.
  • Slingerland, Edward. (2008). What Science Offers the Humanities: Integrating Body and Culture. Cambridge, Cambridge University Press.
  • Sternberg, Robert. (2002). Kognitivní psychologie. Praha.
  • Thagard, Paul. (2001). Úvod do kognitivní vědy. Portál, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr